- Reklama -

- Reklama -

Józefów pokazuje dziś bohatera

Spędzając tegoroczną "majówkę" na Roztoczu, można zajrzeć do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie. A ta od dziś zaprasza do obejrzenia wystawy "Mieczysław Romanowski - poeta, romantyk, powstaniec".

- Reklama -

Ekspozycja powstała we współpracy z Tomaszem Brytanem z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

– W jednym miejscu zgromadziliśmy informacje o życiu, twórczości, działaniach powstańczych i śmierci Mieczysława Romanowskiego, a także jego zdjęcia, mapę bitew Powstania Styczniowego w naszej okolicy i jeden z wierszy – wylicza dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

urząd MArszałkowski projekt

Mieczysław Romanowski urodził się w 1833 roku w Żukowie na Pokuciu – obecnie w Ukrainie. Jako dziesięciolatek rozpoczął naukę w gimnazjum w Stanisławowie, a po maturze otrzymał stypendium Zakładu Ossolińskich i podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Lwowskim. W tym samym czasie zaczął drukować swoje młodzieńcze wiersze we lwowskich czasopismach. Pisał powieści, tragedie, rozprawy historyczne i liryki, a w 1862 roku zaangażował się w działalność konspiracyjną. W lutym tego roku jako dowódca oddziału młodzieży lwowskiej przyłączył się do powstania, ale został aresztowany.

Po uwolnieniu dołączył do oddziału powstańczego Marcina Borelowskiego „Lelewela”, gdzie otrzymał stopień kapitana i został adiutantem dowódcy. Poległ podczas bitwy pod Józefowem 24 kwietnia 1863 roku i został pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Ekspozycję w józefowskiej książnicy można oglądać przez kilka najbliższych tygodni. W długi majowy weekend biblioteka zaprasza w czwartek 2 maja od 8.00 do 17.00 i w sobotę 4 maja między 8.00 a 15.00 oraz od poniedziałku 6 maja do końca tego miesiąca.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.