kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Czterodniowe święto w biłgorajskiej parafii

Parafia św.Jerzego w Biłgoraju ma 40 lat. Już jutro (czwartek 16.05) zaczynają się uroczystości. Po pierwsze będzie odpust, po drugie będzie to także czas renowacji Misji Świętych, które były w parafii przed rokiem. Święto zostało rozłożone na cztery dni i potrwa do poniedziałku. Początek w czwartek o 17:30.

- Reklama -

Obecny kościół parafii św. Jerzego został zbudowany jako świątynia greko-katolicka w latach 1790-1793 staraniem ks. Jana Zieniewicza. Konsekrowany przez unickiego bpa diecezji chełmsko-bełzkiej Porfirego Skarbka Ważyńskiego. Wraz z miastem kościół przechodził różne koleje. W 1875 r. siłą został zamieniony na cerkiew prawosławną.

W 1919 r. nastąpiło przekazanie cerkwi katolikom obrządku łacińskiego. W czasie okupacji niemieckiej w 1939 r. po spaleniu kościoła pw. Wniebowzięcia NMP był świątynią dla całego miasta. W r. 1940 Niemcy oddali kościół prawosławnym i tak było do r. 1945. Po wojnie świątynia została zwrócona katolikom i była kościołem rektoralnym gromadzącym zwłaszcza dzieci i młodzież szkolną.

urząd MArszałkowski projekt

Potrzeby duszpasterskie miasta Biłgoraja skłoniły bpa lubelskiego do erygowania nowej parafii przy tym kościele. Stało się to 7 IV 1984 r. Proboszczem został mianowany dotychczasowy rektor kościoła ks. Marian Goral. Staraniem proboszcza kościół został powiększony o dwie nawy w latach 1987-1989 i zbudowana została plebania w latach 1984-1990. Kościół jest murowany z cegły, otynkowany. Po obu stronach prezbiterium zakrystie. W 1990 r. z parafii wydzielona została parafia pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.