- Reklama -

- Reklama -

Burmistrz w ogniu krytyki

W środowe popołudnie (30 czerwca) żar lał się z nieba. Równie gorąca atmosfera towarzyszyła obradom sesji Rady Miasta Biłgoraja. Podczas omawiania raportu o stanie miasta radni opozycji wytknęli burmistrzowi m.in. brak nadzoru nad inwestycjami, a także kwestię "nadszarpniętego zaufania".

- Reklama -

Emocje sięgnęły zenitu. Tak obszernej wymiany zdań, opinii i poglądów nie było dawno. Ostatnia sesji Rady Miasta Biłgoraja to podjęcie ważnych uchwał m.in. głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania oraz absolutorium burmistrzowi. To również dyskusja nad raportem o stanie miasta. 

Radni mieli wiele pytań dotyczących ubiegłorocznego funkcjonowania miasta. Wojciech Gleń dopytywał m.in. o problem z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się oczyszczalni ścieków. Interesował go również etap prac nad studium uwarunkowań. – Obecnie walczymy, aby zyskać dodatkowe tereny, które mogłyby być wykorzystane pod inwestycje – mówił burmistrz Rosłan. Odnośnie problemu z oczyszczalnią ścieków zauważył, że PGK pewne inwestycje wykonuje we własnym zakresie ze środków własnych. Została wymieniona m.in. prasa do oczyszczania odpadów. Na kompleksowy remont oczyszczalni nie ma dokumentacji.

Radnego Łukasza Praconia interesowały sprawy toczące się w 2020 roku, a dotyczące finansowania przedszkoli niepublicznych. Kwestie te wyjaśnił obszernie skarbnik Roman Żuk. Radny Pracoń stwierdził również, że zaufanie do burmistrza zostało nadszarpnięte podczas dyskusji dotyczącej udziałów dla Biłgorajskiego Centrum Obsługi Inwestora. – Burmistrz wręcz wskazał, że radni nie doczytali i nie rozumieją.  Chcę, żeby burmistrz ważył słowa – dodał. O tej sprawie pisaliśmy tutaj: Kontra wobec Biłgorajskiego Centrum Obsługi Inwestora | NOWa Gazeta Biłgorajska (gazetabilgoraj.pl)

Radny Pracoń poruszył również tematy związane z odbiorem końcowym inwestycji w 2020 roku. Przypomniał, że przez kilka miesięcy wyłączona z ruchu była jedna z części ulicy Plac Wolności. – Dziś, wchodząc na salę konferencyjną, zobaczyliśmy kolejną usterkę – odchodzą płyty. Gdzie jest problem? Może przy odbiorach inwestycyjnych, może przy wykonawstwie. Chciałbym, aby pochylić się nad tym problemem i wnikliwiej patrzeć na ręce inwestorom – dodał.

- Reklama -

O problemie, na który uwagę zwrócił radny, pisaliśmy tutaj: Klinkier uległ “klawiszowaniu” | NOWa Gazeta Biłgorajska (gazetabilgoraj.pl)

Radny Mirosław Lipiński pytał o audyt w związku z racjonalizacją kosztów funkcjonowania oświaty w mieście. – Mieszkańcy wyrażają obawy, czy zapisy tam zawarte będą skutkowały obniżeniem poziomu nauczania – mówił. Temat ten został przełożony na kolejną sesję.
Natomiast radny Tadeusz Ferens pytał o program utylizacji azbestu. Burmistrz zaznaczył, że obecnie robiona jest inwentaryzacja.
Przewodniczący Rady Miasta Biłgoraja Andrzej Łęcki zauważył, że rok 2020 był rokiem bardzo trudnym dla mieszkańców. – Nie było wiadomo, jak będzie. Pamiętamy informację z marca, że możliwe jest zamknięcie największego zakładu pracy w Biłgoraju. Dziękuję wszystkim przedsiębiorcom i pracownikom. Dzięki państwu mamy dochody do budżetu i dzięki temu możemy tym budżetem dysponować. Dziękuję burmistrzowi za 2020 rok i wszystkim pracownikom – mówił. Dodał, że jeżeli do samorządu najniższego szczebla wkracza polityka, to mieszkańcom zostaną obietnice i słowa najczęściej puste. – Dla nas radnych dobro mieszkańców i ich dostatnie życie powinno być wartością nadrzędną – dodał.

Radny Jan Skrok stwierdził, że wotum zaufania burmistrzowi się należy. Wiele inwestycji zostało wykonanych i wiele jest w planach.

Radni większością głosów nie udzielili absolutorium burmistrzowi. „Za” jego udzieleniem głosowało10 radnych, 8 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Po głosowaniu burmistrz wymownie stwierdził: „Możecie mnie upokorzyć, ale złamać mnie nie złamiecie”. Cała wypowiedź burmistrza dostępna jest tutaj: “Wygraliście głosowanie, ale przegraliście jako ludzie” | NOWa Gazeta Biłgorajska (gazetabilgoraj.pl)

 

- Reklama -

8 Komentarze
 1. botak mówi

  Komuchy w akcji, nic nowego.

 2. Jacek mówi

  Pis to nie ludzie to ideologia.

 3. czesiek mowi mówi

  kto nas okradal przez osiem lat np. OFE

 4. czesiek mowi mówi

  Jacek kto nam ukrad OFE I kto okradal nas budzet na 240 mld zl. czego lzesz mendo lewcka

 5. Jacek mówi

  Większych kłamców i zlodzieji od pisiorow to nie ma i nie będzie nigdy.

 6. malgorzata mówi

  Bardzo pewny siebie i hardy ten burmistrz

 7. Czytelnik mówi

  Przetarg na wykonanie inwestycji – najgorsze, najtańsze, najszybciej i jeszcze firma wykonująca roboty na pół gwizdka robi. A kti tego pilnuje, kto bierze w łapę itp, itd. Wszędzie tak jest.

  1. Jacek mówi

   Łżesz, jak każdy pisior.

Zostaw odpowiedź