- Reklama -

Norwegia inwestuje w Tarnogród

We wtorkowe popołudnie 3 marca 2020 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie, w budynku byłego Ekonomika przy ul. Kościelnej 12 odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące planowanego remontu i zakupu wyposażenia Synagogi, Cerkwi Świętej Trójcy oraz Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego znajdujących się w Tarnogrodzie, a także planowanych działań edukacyjno-kulturalnych.

W spotkaniu mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy, a w szczególności mniejszości etniczne i narodowe, uczniowie, seniorzy oraz wszyscy ci, którzy troszczą się o rozwój Tarnogrodu w zakresie poprawy dostępu do oferty kulturalnej.

Planowane przedsięwzięcie jest realizowane celem udziału w konkursie o pozyskanie funduszy norweskich  z programuKulturaDziałanie 1. Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym
Poddziałanie 1.1. Restauracja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego
.

Program Kultura, o całkowitym budżecie ponad 88 mln euro (z których 75 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a przeszło 13 mln euro wkład krajowy) wdrażany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako Operatora programu, we współpracy z partnerami z państw-darczyńców: Norweska Rada Sztuki (ACN) i Norweski Dyrektoriat ds. Dziedzictwa Kulturowego (RA).

Program jest kontynuacją programów z obszaru wsparcia kultury wdrażanych przy wsparciu dwóch poprzednich edycji Funduszy norweskich i EOG. Program będzie koncentrował się na roli, jaką kultura i dziedzictwo kulturowe odgrywają w rozwoju lokalnym i regionalnym z uwzględnieniem nacisku na zatrudnienie, przedsiębiorczość w obszarze kultury i szkolenie zawodowe. Program powinien uwzględniać działania i inicjatywy w sztuce i kulturze, które promują włączenie mniejszości etnicznych i narodowych.

Ponadto, program przewiduje wsparcie dziedzictwa żydowskiego w Polsce – realizowany jest projekt predefiniowany w tym obszarze z muzeum POLIN. O wsparcie w ramach uruchamianego programu będą mogły się ubiegać m.in. publiczne instytucje kultury, publiczne szkoły artystyczne i publiczne uczelnie artystyczne, organizacji pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego czy kościoły i związki wyznaniowe.

Planuje się ogłoszenie konkursu na projekty „twarde” służące wsparciu infrastruktury kultury oraz 3 konkursów na projekty miękkie poświęcone promocji różnorodności kulturowej, wdrażane w partnerstwie z podmiotami z Norwegii, Islandii i/lub Liechtensteinu. Ten projekt musi być  złożony z 75 % prac budowlanych , zaś 25 % to propozycje projektu miękkiego. Pierwotnie w założeniach było więcej funduszy przeznaczonych na renowację synagogi, jednak w późniejszym okresie okazało się, że równie ważnymi inwestycjami w gminie Tarnogród jest renowacja ołtarza głównego w parafialnym kościele, oraz dach i elewacja w cerkwi.

Na spotkaniu w sprawie poprawy dostępu do oferty kulturalnej w Tarnogrodzie zaproponowano kilkadziesiąt propozycji projektu miękkiego do tzw. Funduszy Norweskich. Wśród nich wymieniono organizację różnego rodzaju wykładów związanych z tematyką żydowską, by zwiększyć świadomość mieszkańców: Międzynarodowa konferencja poświęcona literaturze żydowskiej, Historia tarnogrodzkich Żydów, Rola kobiety w judaizmie, Holocaust. Zagłada mojego narodu, jak również Stosunki polsko-żydowskie na przestrzeni wieków.

- Reklama -

Uczestnicy spotkania zaproponowali także kwestie dotyczące warsztatów, wśród których mogłyby się pojawić, m.in.: Kuchnia żydowska nie tylko od święta, Dźwięki żydowskiego wesela czy Rok Ireny Sendlerowej, a także Warsztaty literackie: polscy pisarze pochodzenia żydowskiego.

Ponadto zaproponowano organizację różnego rodzaju spotkań: Okiem reportera – spotkanie z podróżnikiem po miejscach kultu żydowskiego, Polacy na ratunek Żydom – spotkania mieszkańców z rodzinami uratowanych osób, Spotkania autorskie np. z Agatą Tuszyńską, Piotrem Zychowiczem, Romą Ligocką, Hanną Krall.

Oprócz tego w obrębie wydarzeń kulturalnych w gminie Tarnogród mogłyby pojawić się m.in.: Festiwal kultury i muzyki żydowskiej, Skrzypek na dachu-wieczory z muzyką żydowską,  Trzy religie Księgi: judaizm, chrześcijaństwo i islam, Święta żydowskie, Moje korzenie są w Tarnogrodzie – międzynarodowa wystawa fotografii dot. tarnogrodzkich Żydów, Teatr żydowski w tarnogrodzkiej synagodze,  Jak to dawniej w Tarnogrodzie bywało? – gra terenowa śladami pamięci kultury żydowskiej,  Słownik potocznej mowy żydowskiej – konkurs, Wydanie folderu „Śladami tarnogrodzkich Żydów”.

W spotkaniu uczestniczył m.in. burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Joanna Puchacz, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik oraz członek  Stowarzyszenia Terrra Tarnogrodensis Marcin Magoch.

Tego typu spotkania konsultacyjne dają możliwość wpływu na ostateczny kształt inwestycji, a także propozycji wzbogacenia oferty edukacyjno-kulturowej, w tym także do mniejszości narodowych lub grup wykluczonych.

J.P.

- Reklama -

3 Komentarze
  1. Skowron mówi

    Widac Lukasz B. Stary uklad PSL-owski dziala niezawodnie. W szkole ciemnogród a posadka i tak czeka w urzędzie. Szkoda że zdolni ludzie nie mają szans z ukladami! K**WA Biszcza swoich obstawia wszedzie

  2. Andrzej mówi

    Czyli wiele hałasu o nic.. nas interesuje że śmieci drogie, podatki podnoszą!

  3. Jan mówi

    W skrócie: spotkanie odbyło się na zasadzie coś chcemy, jakiś wniosek złożymy i może coś dostaniemy. Żadnych konkretów….

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.