- Reklama -

- Reklama -

W Biłgoraju rozdają dziś flagi. Od rana

Już od godziny 9:00 można dziś w Biłgoraju odbierać darmowe biało-czerwone flagi. Będą rozdawane w Parku Solidarności, a akcję organizuje Starostwo Powiatowe. Narodowe barwy powinny się przydać, bo dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia Polacy z dumą eksponują biało-czerwone flagi. Każdy z nas może uczcić święto poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. W Nowej Gazecie Biłgorajskiej będziemy pokazywać jak to wygląda w powiecie biłgorajskim.

- Reklama -

– W imieniu Młodzieżowej Rady Powiatu w Biłgoraju, serdecznie zapraszamy 2 maja 2024 roku, do Parku Solidarności w Biłgoraju. Od godziny 9:00, radni MRP rozdawać będą mieszkańcom powiatu flagi Rzeczpospolitej Polskiej i zachęcać będą do ich wywieszenia w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja. W wydarzeniu swą obecność zapowiedział starosta biłgorajski Andrzej Szarlip – zapowiadają urzędnicy.
urząd MArszałkowski projekt

godzina 9:00, Park Solidarności w Biłgoraju.

 

Polska flaga narodowa jest ściśle powiązana z godłem, którego barwy  odzwierciedla. Biały pas odnosi się do orła, a obszar czerwony nawiązuje do tarczy herbowej. Narodowa biel i czerwień po raz pierwszy pojawiła się podczas obchodów 1. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wówczas, mężczyźni mieli biało-czerwone szarfy, a kobiety – wstęgi.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Pierwsza biało-czerwona manifestacja miała miejsce 3 maja 1916 roku, podczas obchodów 125 rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji. Mieszkańcy Warszawy demonstro­wali biało-czerwonymi flagami swoje patriotyczne uczucia. Była to pierwsza masowa demonstracja z ich użyciem.

W 1919 roku już po odzyskaniu niepodległości Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej zatwierdził biel i czerwień jako barwy narodowe. Usankcjonował również polską flagę, ustalając obowiązujące do dziś proporcje jej długości do szerokości – 8:5. Ponadto ustawa sejmowa ustanawiała flagę państwową z herbem Orzeł Biały umieszczonym na górnym białym pasie, która przeznaczona była dla przedstawicielstw dyplomatycznych oraz jako bandera handlowych statków morskich.

Czy wiecie, dlaczego to święto obchodzimy 2 maja?
W czasach PRL-u po obchodzonym 1 maja święcie pracy nakazywano zdejmować flagi – żeby nie upamiętniać Dnia Konstytucji 3 Maja. Ustanowienie w 2004 r. Święta Flagi sprawiło, że po 2 maja biało-czerwone flagi zostają w oknach, by uczcić nasze narodowe święto patriotyczne.
W dodatku 2 maja 1945 r. zakończyły się działania zbrojne w Europie. Polska flaga została zawieszona na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.