- Reklama -

ZUS gotowy do realizowania tarczy antykryzysowej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy do realizowania tzw. tarczy antykryzysowej. ‑ Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa w Polsce będą realizowane priorytetowo – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Główny celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach. Ułatwienia mają obejmować m.in. zwolnienie części przedsiębiorców przez trzy miesiące ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub FEP.

Jesteśmy przygotowani na wdrożenie rozwiązań prawnych, które są ułatwieniem dla wielu pracodawców i pracowników. Proponowane w ustawie trzymiesięczne zawieszenie opłacania składek przez mikroprzedsiębiorców nie wpłynie negatywnie na ich świadczenia wypłacane z ZUS – mówi prof. Gertruda Uścińska.

Nowa ustawa przewiduje poza tym tzw. świadczenie postojowe dla osób na umowach cywilnoprawnych (umowa-zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych. Zniesiona ma być także opłata prolongacyjna za skorzystanie z ulg w opłacaniu składek. – Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa, będą realizowane priorytetowo i będą zautomatyzowane. Wychodzimy z założenia, że w tym trudnym czasie należy zrobić wszystko, aby pomóc przedsiębiorcom i pracownikom – podkreśla prezes ZUS.

- Reklama -

Przedsiębiorcy, którzy są w trudnej sytuacji, mogą już teraz korzystać z innych rozwiązań proponowanych przez ZUS. Chodzi m.in. o odroczenie terminu płatności składek ze względu na epidemię koronawirusa. – Maksymalnie uprościliśmy wniosek o odroczenie płatności. Obecnie to tylko jedna strona. Wystarczy wypełnić kilka danych i krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy – wyjaśnia prof. Uścińska. Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS.

Małgorzata Korba rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Indykator mówi

    Wspaniale. Nawet zus jest juz gotowy. Gotowy jest i szpital powiatowy na przyjecie chorych których nie bedzie wielu gdyz nasi obywatele tez sa gotowi na wirusa. I wirus tez gotowy jest na nas czyli obywateli. Obiecał ze bedzie sie ochodził łaskawie z obywatelami i z e bedzie zabijał szybko i w m iare bezbolesnie, I tylko tych z gorszego sortu. Swich nie bedzie ruszał bo sa zbyt dobrzy na to by cierpiec. wiec jest dobrze i szykuje sie ze bedzie jeszcze lepiej. Kraj bezpieczny wirus opanowany. No tyl;ko zyc nie umierac. A ze czasami trzeba no cóz to zycie jest takie niegrzeczne ze czasami sie konczy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.