- Reklama -

Na dofinansowanie musimy poczekać

Władze miasta Biłgoraj zdecydowały o zawieszeniu programu dotyczącego wymiany starego źródła ogrzewania. Wszystko przez koronawirusa.

Samorząd miasta Biłgoraj od 2018 roku oferował mieszkańcom program, dzięki któremu z dofinansowaniem mogli wymienić źródło ogrzewania. Jesienią i zimą powietrze jest często bardzo zanieczyszczone, toksyczne pyły, metale ciężkie trafiają do naszych płuc, krwi, a wraz z nią do różnych narządów, np. serca, mózgu. Zaostrzają astmę, alergię, niewydolność serca. Wywołują dokuczliwy kaszel, duszność, ból głowy, podrażnienie oczu, gardła.

Program został wstrzymany. Jak informuje Referat Gospodarki Komunalnej, trudna sytuacja związana z epidemią koronawirusa w kraju oraz dodatkowe koszty dotyczące przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa, przyczyniły się do podjęcia decyzji o czasowym wstrzymaniu naboru wniosków na wymianę starego źródła ogrzewania. Od 23 marca br. do odwołania został wstrzymany nabór wniosków na dofinansowanie przedsięwzięć służących ochronie powietrza.

- Reklama -

Podczas niemal dwóch lat trwania programu, skorzystało z niego 168 mieszkańców miasta. Od początku trwania programu czyli od października 2018 r. do 23 marca br. zostało złożonych 193 wniosków. – Z tego zakwalifikowanych do programu zostało 168. Różnica wynika z tego, że pozostałe wnioski nie spełniały warunków uchwały lub wnioskodawcy sami zrezygnowali z uczestnictwa w programie – informuje Paweł Jednacz, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta Biłgoraj. Samorząd miasta Biłgoraj na realizację programu wydatkował do tej pory prawie 550 tys. zł.

Wysokość dotacji wynosiła do 60 proc. kosztów wykonania przedsięwzięcia, jednakże nie więcej niż 5 tys. zł brutto. Środki na realizację programu pochodziły z budżetu miasta.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.