- Reklama -

- Reklama -

Wyprawa na koło podbiegunowe

Ferie zimowe to idealny czas na rozwijanie przede wszystkim pasji do sportów zimowych. Wyjęcie zakurzonych po całym roku nart lub łyżew jest sposobnością do wyprawy na stok narciarski lub pobliskie lodowisko. Co jeśli jednak za oknem brak śniegu, a wolny czas wieje nudą? Świetną alternatywę na wielogodzinne wpatrywanie się w smatfon zaproponowała Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie.

Zgodnie z coroczną tradycją Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie przygotowała akcję „Ferie w Bibliotece”. Aleksandrowska biblioteka na okres dwutygodniowej przerwy edukacyjnej zaprosiła najmłodszych do wspólnej zabawy w szerokiej gamie zajęć plastycznych, sportowych, literackich, teatralnych oraz komputerowych, które są połączeniem nauki i rozrywki. Mimo braku zimowej aury, dzieci dzięki swojej wyobraźni, jak również wykonaniu kreatywnych prac – same stworzyły iście zimowy krajobraz!

Pomocą w wywołaniu magicznego zimowego klimatu było zaczytywanie się w baśniach i bajkach duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Najlepiej zimową aurę oddała baśń o „Królowej Śniegu”.  Następnie dzieci w wieku 7-12 lat wraz z przedszkolakami wzięły udział w wyprawie z Nel-Małą Reporterką na koło podbiegunowe. Najmłodsi odwiedzili Islandię, Finlandię oraz Grenlandię. Nie mogło zabraknąć również odczytania niektórych fragmentów książki „Nel na kole podbiegunowym”. Dzięki Małej Reporterce dzieci mogły zobaczyć oczami wyobraźni fantastyczny świat koła podbiegunowego.

Przeróżne zabawy i gry ruchowe stały się sposobnością do odkrywania koła na globusie, poszukiwania reniferów, maskonurów, piżmowołów, konkursu na najgłośniejsze wycie psów husky oraz do wyścigów psich zaprzęgów. Dzieci również płynęły wspólnie z wielorybami, tworzyły zorzę polarną, odwiedziły wioskę Mikołaja, jak również niczym lodołamacze kruszyły pokrywę lodową. Ponadto w sposób niezwykle kreatywny wykonały prace plastyczne, w których motywem przewodnim była oczywiście zima, a wśród nich były góry lodowe o niesamowitych kształtach, mroźne drzewa oraz plastycznie lepione wesołe bałwanki.

Integracyjne spotkania w czasie ferii w bibliotece stały się dla najmłodszych okazją do nauki kodowania za pomocą robota Photona. Po oswojeniu się z możliwościami przesympatycznego robota, dzieci wymyślały zimowe historyjki, do których stworzyły odpowiednie ilustracje. W końcowym efekcie z użyciem zakodowanego robota prezentowały swoje prace.

- Reklama -

Jak co roku uczestnicy ferii w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie otrzymali upominki ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Księżpolu oraz Urząd Gminy Aleksandrów. W przygotowanie zajęć zaangażowało się Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie i Koło Przyjaciół Biblioteki.

Po raz kolejny zabawa z książką pokazała, że może zainspirować najmłodszych do poznawania i odkrywania różnorodności otaczającego nas świata, mając tak dużo wolnego czasu jak w okresie ferii.

J.P.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.