- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Ważny dzień w gminie Księżpol. Dopiero po wielu latach (zdjęcia)

W strugach deszczu i na przekór złej pogodzie upamiętniono dziś w Majdanie Nowym (gmina Księżol) bohaterów II Wojny Światowej. To mieszkańcy gminy Księżpol, którzy oddali swoje życie, ratując żydowskie rodziny. Dopiero teraz, po wielu latach zostali uhonorowani i docenieni.

- Reklama -

W samo południe, po uroczystej mszy świętej, dokonano odsłonięcia pomnika upamiętniającego mieszkańców gminy Księżpol:  Jana Gnidułę, Katarzynę Kowal, Józefa Kowala, Mariannę Łubiarz, Anastazję Łubiarz, Katarzynę Margol i Kazimierza Szabata, którzy 29 grudnia 1942 roku zostali zamordowani przez Niemców. Wraz z nimi upamiętniono też Żydów, którym pomagali: Itę Becher oraz rodzinę Feilów. 

Uroczystości zorganizowano w ramach inicjatywy „zawołani po imieniu”.  W ten sposób już po raz 29 upamiętniono ofiary II Wojny Światowej. Więcej o „zawołani po imieniu” w Księżpolu pisaliśmy tutaj: https://gazetabilgoraj.pl/bohaterowie-z-gminy-ksiezpol/

-Wołając po imieniu ofiary nie tylko  przywracamy ich pamięć  lokalnej społeczności i rodzinom, ale też oddajemy należne im miejsce w powszechnej świadomości historycznej. Jednocześnie przypominamy sobie o najwyższych wartościach wyznaczających miarę człowieczeństwa mówiła prowadząca spotkanie.

Dlaczego pomnik postawiono właśnie w tym miejscu, koło ronda w Majdanie?

- Reklama -

-Spotykamy się w miejscu bardzo szczególnym, bo tutaj sądzę, że jeszcze stoją fundamenty sklepu, z którego w 1942 niemiecki batalion wyruszył po to, żeby mordować mieszkańców wsi. Cieszę się, że ten pomnik powstaje właśnie tutajmówiła profesor Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego.

Podczas uroczystości głos zabrali przedstawiciele rodzin zamordowanych mieszkańców, między innymi Jan Róg, wnuk zamordowanej Katarzyny Kowal i krewny zamorodwanego Józefa Kowala.

-Kiedy sięgnę pamięcią do rozmów z mamusią, mam przed oczami scenę, o której wiele razy opowiadała. Pożegnanie mamusi z bratem, którego dziś możemy upamiętnić w ten symboliczny sposób. Ich ostatnie spotkanie, ostatni kontakt, ostatni widok to chwila na kilka przed zamordowaniem. Gdy była w odwiedzinach u brata, odprowadził ją do łączki i stał tak długo, aż mamusia doszła do wsi. To wspomnienie wciąż z nami jest. Ilekroć przypomnę sobie opowieści mamusi, widzę jak mówi z przejęciem i płacze. (…) Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego ważnego, symbolicznego upamiętnienia bohaterów tamtych czasów mówił Jan Róg.

 

Zobacz także, rozmowa z wójtem Jarosławem Piskorskim na temat uroczystości w Majdanie Nowym: https://gazetabilgoraj.pl/ksiezpol-uhonoruje-dzis-bohaterow-mieszkancy-pamietaja/

 

 

 

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. unkas mówi

    Nie zawracajta gitary dawać dolary -jutro przelew na 300 mld albo pojutrze dobierzemy się wam do kupra aj waj

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.