Krystyna Deryło- óśmioklasista

- Reklama -

Uczniowie RCEZ ratują życie (FILM)

We wtorek, w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej trwała akcja poboru krwi. 100 uczniów "Elektryka" oraz "Budowlanki" zadeklarowało chęć oddania krwi.

Oddając krew – ratujesz życie

Pomimo olbrzymiego postępu medycyny i biotechnologii z nią związanych nic nie jest w stanie zastąpić krążącej w naszych żyłach krwi. A zapotrzebowanie na ten bezcenny lek z roku na rok rośnie. Już po raz piąty, a w tym roku szkolnym proza drugi w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju została zorganizowana akcja oddawania krwi Twoja Krew Ratuje Życie.

– Akcji oddawania krwi w naszej szkole przyczyniają się do popularyzacji idei „Honorowego Krwiodawstwa”. Dzięki tego typu inicjatywom poszerza się ich grupa, tak jak dziś o młodzież z naszej szkoły. – informuje Monika Popko, opiekun Szkolnego Koła polskiego Czerwonego Krzyża w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju. – Młodzież z naszej szkoły chętnie dzieli się najcenniejszym darem, jakim jest krew, pomagając osobom chorym, po wypadkach. Takie akcje wychowują oraz kształtują młodego człowieka i uwrażliwiają na potrzeby innych – dodaje nauczycielka.

12 lutego chęć oddawania krwi zadeklarowało 70 uczniów RCEZ oraz 30 ZSBiO.

– Oddawanie krwi jest bardzo ważne, a to nic nie boli. Każdy, kto tylko może powinien zostać Honorowym Dawcą Krwi – opowiada Robert Dworniczak, uczeń RCEZ w Biłgoraju oddający krew.

- Reklama -

Warto pomagać

Jest wiele chorób, które leczy się uzupełniając brakujące elementy krwi. Krwotoki, przeszczepy organów, hemofilia wymagają stosowania transfuzji krwi lub preparatów krwiopochodnych. Podczas zabiegów chirurgicznych, kiedy ubytek krwi jest duży, często potrzebna jest transfuzja krwi.

-Już po raz trzeci oddaję krew i robię to dla tego, dzięki temu pomagam ludziom, którzy potrzebują tak cennego daru, jakim jest moja krew – opowiada Dominik Paluch, jeden z krwiodawców.

Organizatorem akcji, drugiej już w tym roku szkolnym w RCEZ, było RCKiK w Lublinie oraz Szkolne Koło PCK.

M.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.