- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Pierwsza wigilia z Caritasem w Biłgoraju

Święta zbliżają się wielkimi krokami, lecz niektórzy ludzie nie mają ich z kim spędzić. W tym roku Caritas w Biłgoraju chce zorganizować wigilię dla podopiecznych, którą przygotują Szkolne Koła Caritas.

24 grudnia 2019 roku Rejonowe Biuro Caritas w Biłgoraju planuje zorganizować spotkanie wigilijne dla podopiecznych, którymi są osoby potrzebujące, starsze, ubogie, bezdomne, samotne, pozostające w trudnej sytuacji życiowej. Wśród podopiecznych są takie osoby, które nie mają z kim spędzić świąt Bożego Narodzenia. Caritas w Biłgoraju pragnie, aby wspólnie spotkali się, zaśpiewali kolędy, podzielili się opłatkiem i doświadczyli namiastki rodzinnego ciepła.

Jak informuje organizacja, na stole nie zabraknie tradycyjnych potraw. Będzie wigilijna kapusta, karp smażony, barszcz czerwony z pierogami. W dzieło są zaangażowani liczni wolontariusze z różnych Szkolnych Kół Caritas. To oni udekorują salę konferencyjną w Biurze Caritas, wystroją świąteczną choinkę, przygotują stoliki i paczki żywnościowe oraz podadzą wigilijne potrawy.

– Biuro rejonowe Caritas w Biłgoraju działa od listopada 2016 roku. Od tego czasu doczekaliśmy się podopiecznych, którym cyklicznie pomagamy. Już wiemy, że niektóre z tych osób nie będą miały wigilii takiej, jaką sobie wszyscy wyobrażamy. Będą to osoby, które nie miałyby z kim spędzić tego ważnego dnia oraz te, które nie mogłyby sobie przygotować tradycyjnych potraw. Będzie to grupa bardzo zróżnicowana i spodziewamy się nawet dzieci. Zakładamy, że na wigilii Caritas pojawi się około 50 osób, a jeśli się okaże, że potrzebujących będzie więcej, to jesteśmy w stanie znaleźć inną lokalizację, w której wszyscy się pomieszczą – wyjaśnia Mirosław Kita.

- Reklama -

– Chcemy, aby każdy spędził ten dzień w gronie kochających osób i aby nikt nie czuł się samotny i odrzucony. Tradycyjnie przy stole zostawia się tylko jedno wolne miejsce, a my postanowiliśmy, że będzie ich kilka, aby każdy, nawet ten, kto przyjdzie w ostatniej chwili, mógł z nami wspólnie spędzić czas  mówi koordynator wolontariatu Caritas rejonu biłgorajskiego Mirosław Kita.  W miarę możliwości organizacją oraz przygotowaniem wigilii zajmą się Szkolne Koła Caritas, które mają porozdzielane różne zadania. Na przykład, jedno koło będzie przygotowywało salę, inne stroiło choinkę, a jeszcze inne przygotowywało paczki żywnościowe z akcji “Tak. Pomagam”, podczas której zbieramy żywność z długim terminem ważności. Będą to wolontariusze, którzy dysponują czasem – dodaje.

Jak szacuje Caritas, koszt kolacji wigilijnej dla jednej osoby wyniesie około 80 zł.

Jeśli ktoś chce wesprzeć tę inicjatywę, aby wigilijny dzień był piękny i pełen radości wśród osób, które każdego dnia borykają się z samotnością, opuszczeniem, cierpieniem i wieloma innymi trudnościami, może przelać dowolną sumę pieniędzy na konto bankowe Caritas: 59 1020 5356 0000 1002 0052 5451 z dopiskiem “Wigilia Caritas w Biłgoraju”.

 

Caritas

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.