- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Patriotycznie w Korchowie Pierwszym

Szkoła Podstawowa w Korchowie Pierwszym wspólnie z Radą Rodziców i mieszkańcami 17 listopada zorganizowała patriotyczny koncert, poświęcony 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Reklama -

Na scenie remizy OSP w patriotycznej akademii zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Korchowie Pierwszym. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego i polonezem, który zatańczyli uczniowie starszych klas. Następnie wszystkich zebranych przywitała dyrektor szkoły Małgorzata Paluch.

– Obchody tak ważnego dla wszystkich Polaków święta rozpoczęliśmy w naszej szkolnej społeczności 11 listopada o symbolicznej godzinie 11.11. poprzez udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu!”. 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, bo przypomina o blisko półtorawiecznym dążeniu wszystkich Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości – zwracała się do zebranych. – Oczekiwanie zmian, nadzieje na lepsze jutro były w sercach Polaków przez długie lata. Społeczeństwo nie było bierne, walczyło, robiło to nie tylko dla swojego pokolenia, ale też dla nas, którzy jesteśmy tu i teraz. Czy wolno nam to zaprzepaścić? 11 listopada to dobry czas, by podziękować za Ojczyznę, za jej piękno. Nie byłoby tego, gdyby nie miłość do kraju osób oddanych i zaangażowanych w dobro wspólne – dodała.

W montażu słowno-muzycznym młodzi patrioci przypomnieli historię swojej Ojczyzny, lata zaborów i odzyskanie niepodległości. Recytowali wiersze oraz śpiewali znane piosenki. Także młodsi uczniowie pięknie śpiewali, tańczyli, recytowali i przemaszerowali z ogromną biało-czerwoną flagą.

W drugiej części koncertu z wiązanką utworów patriotycznych wystąpił zespół „Piano” z Korchowa oraz gościnnie „Za Horyzontem” z Zawadki. Zespoły razem ze zgromadzoną na widowni publicznością odśpiewali „Rotę”.

- Reklama -

Za wielki wysiłek, włożony w organizację koncertu, dziękował wszystkim zebranym wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski. Mówił on, że program obchodów świąt listopadowych w gminie Księżpol był bardzo bogaty. Były koncerty w Księżpolu, Majdanie Starym, Rakówce i ten w Korchowie, modlitwy w intencji Ojczyzny, wspólny przemarsz oraz złożenie wieńców na grobach żołnierzy walczących podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Takie wydarzenia nie tylko łączą mieszkańców, ale także budują ducha wspólnoty i poczucie odpowiedzialności za swój kraj.

 

Bardzo ciepło o uroczystości wypowiedział się także obecny na spotkaniu proboszcz ks. Jerzy Tworek. Wspominał pielgrzymkę do Ziemi Świętej, kiedy razem z innymi pielgrzymami z wielką dumą i wzruszeniem zaśpiewał hymn.

– Tamto wydarzenie utkwiło mi w pamięci i będzie trwało do końca mojego życia. Ale to, z czym tutaj przed chwilą się zetknęliśmy, również pozostanie na długo w naszych sercach i w naszej pamięci. 101. rocznica odzyskania przez naszą Polskę niepodległości tutaj w Korchowie miała przebieg cudowny, piękny, niezwykły. W to wydarzenie zaangażowali się dzieci, młodzież, cała społeczność szkolna, rodzice, zespoły. Bardzo dobrze, że pielęgnujemy naszą historię i że przez to dzisiejsze wydarzenie wyrażamy wdzięczność tym wszystkim ludziom, którzy oddali swoje życie i przelali swoją krew za wolność – powiedział i gratulował organizatorom i wykonawcom.

Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, na który zaprosili wszystkich zebranych rodzice ze szkoły w Korchowie Pierwszym.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.