- Reklama -

- Reklama -

Nowy wykonawca oczyszczalni w Zamchu

Przebudowa istniejącej już od 15 lat oczyszczalni ścieków w Zamchu rozpocznie się według wcześniejszych ustaleń. Wykonawca oczyszczalni został już wybrany, zaś wczoraj została z nim podpisana umowa.

W dużej mierze na realizację modernizacji tej oczyszczalni Gmina Obsza pozyskała fundusze z Unii Europejskiej. Sprawę ułatwiło, to że o przeprowadzenie tej inwestycji starała się tylko jedna firma. Wykonawca wyszedł z propozycją, iż prace wykona za kwotę 1 milion 370 tysięcy złotych. Wobec tego, że Gmina Obsza 85 % kosztów netto otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego z Gospodarki Wolno-ściekowej, będzie musiała wyłożyć tylko niewielką część. Fundusze te zostaną zagospodarowane na modernizację istniejącej już od 15 lat oczyszczalni.

-Początkowo był ogłoszony jeden przetarg. Pojawiła się jedna firma i jej oferta była wyższa od kosztorysu na wykonanie tych robót. W związku z tym, unieważniłem ten przetarg. Po ogłoszeniu następnego przetargu, nie było dużego zainteresowania, ponieważ ponownie zgłosiła się tylko jedna firma, z tą samą ofertą, wobec tego podjąłem decyzję, że podpiszę z tą firmą umowę. Firma nam jest znana, bo do tej pory wykonała wiele prac w naszym terenie. Kosztorys na te prace techniczne był robiony 4 lata temu, dlatego pewnie to spowodowało wzrost kosztów materiałów – mówi Andrzej Placek, wójt Urzędu Gminy w Obszy. – To będzie modernizacja istniejących tam skratek, będzie prasa do tych skratek, gdyż to są części stałe do ścieków. Prócz tego, powstanie instalacja fotowoltaiczna na 40 kW przeznaczona na produkcję energii, która będzie zasilać urządzenia w tej oczyszczalni, co jednocześnie wpłynie na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Dodatkowo przewidziane jest odnowienie budynków elewacji oraz wymiana kostki dodaje.

- Reklama -

W ostatnich latach była rozbudowa sieci kanalizacyjnej, dlatego w związku z tym należało dwukrotnie zwiększyć jej moce przerobowe. Dobudowany został drugi reaktor, zaś teraz planowana jest modernizacja drugiego wraz z jego infrastrukturą i otoczeniem. Firma, która uzyskała przetarg będzie ulepszać zbiornik zagęszczacza osadu, jak również wymienić jeden z takich zagęszczaczy. Dodatkowym elementem modernizacji będzie remont stacji dmuchaw oraz docieplenie dwóch budynków, które zyskają nową elewację. Aby zmniejszyć koszty działanie oczyszczalni ścieków, samorządowcy z Gminy Obsza zechcą zamontować sieć fotowoltaiczną. Umowa z wykonawcą została podpisana 10 lutego 2020 roku, zaś przewidywany koniec wykonania tych wszystkich prac, szacowany jest na koniec września tego roku.

J.P.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.