- Reklama -

- Reklama -

Ekologia i oszczędności dzięki kompostowaniu

Mieszkańcy gminy Tereszpol płacą jedną z najniższych stawek za śmieci w regionie. Dodatkowo dzięki kompostowaniu bioodpadów mogą płacić jeszcze mniej. Przewidziano 2 zł ulgi na osobę dla tych, którzy zdecydowali się na posiadanie przydomowych kompostowników.

- Reklama -

Od stycznia br. w gminie Tereszpol obowiązują nowe stawki za odpady komunalne. Podstawową obowiązującą opłatą jest kwota 12 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. Przewidziano ulgi dla posiadaczy kompostowników przydomowych. Obniżką do 10 zł objęci są mieszkańcy, którzy zdecydowali się kompostować bioodpady w przydomowych kompostownikach.

Zgodnie z ustawą, ze zwolnienia mogą korzystać właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy wszystkie bioodpady będą gromadzić we własnym kompostowniku.

Aby móc skorzystać ze zwolnienia, należy złożyć nową deklarację, w której zawarto oświadczenie o posiadaniu kompostownika. Deklaracje można przesłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną bądź składać w Urzędzie Gminy Tereszpol.

Jeśli mieszkaniec nie chce zagospodarowywać bioodpadów, nie ma takiego obowiązku, wówczas nie musi składać nowej deklaracji, a opłata za odbiór odpadów wyniesie 12 zł.

- Reklama -

Kompostownik to zazwyczaj pojemnik bez dna, w którym przebiega proces kompostowania, czyli rozkładu odpadów biodegradowalnych. W wyniku tego otrzymujemy bardzo dobrej jakości nawóz. Możemy wyróżnić dwa najczęściej spotykane rodzaje kompostowników: otwarte i zamknięte. W otwartych przestrzeń wydzielona jest różnego rodzaju ścianami tworzącymi pewien rodzaj skrzyni bez dna. Tego typu kompostownik jest stosunkowo łatwy w budowie. Natomiast zamknięte są najczęściej kupowane przez użytkowników, zapewniają bardzo dobre warunki do rozkładu frakcji zielonej. Posiadają systemy szczelin przewietrzających, które pozytywnie wpływają na szybki proces rozkładu.

Mieszkańcy powinni pamiętać, że do kompostownika trafiają między innymi: resztki jedzenia pochodzenia roślinnego, obierki z warzyw i owoców, skorupki jaj, odpady ogrodowe takie jak rośliny, gałęzie, liście czy skoszona trawa.

 

 

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. stalker mówi

    kolejny durny pomysł by wyciągnąć od ludzi pieniądze, jaki ma to sens na wsi, do tego kompostownika mam wrzucać trawę, skorupki po jajkach, gałęzie ale czy ja to wynoszę razem ze śmieciami, co to ma do śmieci???

Zostaw odpowiedź