- Reklama -

- Reklama -

Czy z pompą ciepła zaoszczędzisz pieniądze?

Nowoczesne pompy ciepła wymieniane są wśród wielu sposobów na ekonomiczne ogrzewanie domu. Oprócz niezawodności ich działania, walorów proekologicznych w sposobie wykorzystywania przez nie źródeł ciepła, to właśnie ekonomia używania pomp ciepła jest powodem, dla których wielu mieszkańców domów jednorodzinnych stawia właśnie na to rozwiązanie. Czy rzeczywiście pompy ciepła potrafią przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania?

- Reklama -

Mniejsze koszty eksploatacji – od czego zależą?

Praktycy zaznajomieni z funkcjonowaniem pomp ciepła oraz znający realia długofalowego działania tych urządzeń są zdania, że pompa ciepła potrafi obniżyć koszty za ogrzewanie nawet czterokrotnie, porównując je z kosztami ogrzewania za pomocą zwykłych, tradycyjnych urządzeń, jak grzejniki elektryczne, a co najmniej dwukrotnie, jeśli porównać je do rachunków za ogrzewanie olejem opałowym lub gazem ziemnym. Powodem takiego stanu rzeczy jest między innymi fakt, że źródło ogrzewania jest naturalne i odnawialne, praktycznie rzecz biorąc darmowe. Urządzenia czerpią energię z powietrza, wody bądź gruntu. Tym samym nie ma już konieczności kupowania węgla, opału kominkowego, rozwiązuje się problem wysokich rachunków za gaz itp. Oczywiście, to, jak bardzo dany właściciel budynku zaoszczędzi dzięki pompie ciepła, zależy też od samego budynku i jego stanu technicznego. Dlaczego? Jeżeli izolacja domu nie jest dobrej jakości, powoduje duże straty ciepła, to ogrzewanie w każdym przypadku będzie generowało większe koszty niż w przypadku tego samego budynku, ale o prawidłowej termoizolacji, kiedy ciepło faktycznie pozostanie wewnątrz budynku, zamiast uciekać przez ściany czy szczeliny.

Dokładne wyliczenia co do możliwości zaoszczędzenia na rachunkach za ogrzewanie muszą również uwzględniać kubaturę budynku, liczbę mieszkańców i wiele innych zmiennych. Dlatego konkretne kwoty, które mogą zwrócić się na przestrzeni kolejnych lat dzięki ogrzewaniu pompą ciepła, można poznać po przeprowadzeniu wyliczeń specjalistów. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że ceny paliw kopalnianych pną się w górę, energia odnawialna jako źródło ogrzewania jeszcze długo stanowić będzie szansę na odciążenie portfela.

Co z kosztem montażu?

Koszt montażu zależy od rodzaju pompy, na jaką się zdecydujemy. Są trzy rodzaje pomp – pobierające ciepło z powietrza, gruntu bądź wody. Koszty każdej z nich mogą być inne, różne są modele poszczególnych pomp, producenci mają inne ceny itp. Cena montażu może się też różnić w zależności od rejonu Polski. Pompy ciepła w Gdańsku, na terenie zielonych Kaszub, mogą być nieco powszechniejsze, stąd też i tańsze niż na południu kraju.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Najtańszą opcją ze wszystkich trzech rodzajów pomp jest ta, która energię generuje z powietrza. Nie wymaga żadnych dodatkowych inwestycji, jak tylko zamontowanie jej na elewacji budynku lub na specjalnym podeście. Trochę inaczej jest w przypadku pomp gruntowych, kiedy to konieczne jest zamontowanie poziomych kolektorów ziemnych albo pionowych sond, co poprzedzone musi być pracami ekipy monterskiej, która wykona specjalne odwierty w ziemi. Zanim zdecydujemy się na pompę najtańszą w montażu, warto zasięgnąć opinii specjalistów – nie zawsze najtańsze rozwiązanie będzie najbardziej wydajne w dłuższej perspektywie czasowej. To, czy urządzenie będzie pobierać energię z powietrza, ziemi czy wody, może wpłynąć na to, ile pieniędzy uda się zaoszczędzić. Jeśli dom stoi w terenie, na którym występuje duża zmienność temperatury powietrza, lepszą opcją będzie pompa gruntowa bądź wodna, ponieważ koszty eksploatacji mogą być wówczas mniejsze. Oczywiście wszystko zależy też od możliwości technicznych.

Dofinansowanie – szansa na oszczędności

Rządowe dofinansowanie na instalacje odnawialnych źródeł energii to jeszcze jeden powód, dzięki któremu można zaoszczędzić przy okazji montażu pompy ciepła. Program “Czyste Powietrze” zakłada, że pokrycie kosztów inwestycji może sięgnąć aż 90%. Jest to szansa zarówno dla tych, którzy zdecydują się na ogrzewanie przy pomocy pompy w nowo wybudowanym domu, jak i dla tych, którzy posiadają w budynku mieszkalnym tradycyjne urządzenia grzewcze i zechcą wymienić je na te nowoczesne.

Zmiana tradycyjnego źródła energii do ogrzewania domu na to w pełni odnawialne to nowa jakość we współczesnym budownictwie. W długoletniej perspektywie koszty ogrzewania budynku są niezaprzeczalnie konkurencyjne w stosunku do kosztów paliw kopalnianych.


- Reklama -

1 komentarz
  1. Marek mówi

    U siebie korzystam z pompy ciepła zamontowanej przez firmę Fonko i mogę ją zdecydowanie polecić. Jest skuteczna, a oszczędność jest zauważalna.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.