- Reklama -

Chciał wypalić nieużytki

W środę 18 marca po godzinie 10:00 policjanci Komisariatu Policji w Józefowie podczas patrolu zauważyli w okolicach zalewu miejskiego mężczyznę wypalającego nieużytki. Natychmiast poinformowali o zdarzeniu straż pożarną. Okazało się, że nieużytki podpalił 74 latek.

W wyniku działania mężczyzny spłonęło prawie 20 arów nieużytków rolnych. Strażacy ugasili pożar i zapobiegli rozprzestrzenianiu się ognia. Policjanci ukarali go mandatem. 

Każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Proceder ten nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem wypalanie traw jest nielegalne, i grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia wielu osobom a także spowodowania dużych strat materialnych nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że podpalanie pozostałości roślinnych lub wypalanie traw jest nie tylko karalne, a przede wszystkim bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do pożaru lasów, zabudowań lub stworzyć zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu. Kłęby dymu unoszące się nad jezdnią znacznie ograniczają też widoczność co może być przyczyną kolizji lub wypadków drogowych. Poza tym, podczas bezmyślnego podpalania suchych pozostałości roślinnych giną rośliny i zwierzęta, a do atmosfery przedostają się szkodliwe substancje. Wypalanie traw często niesie ze sobą zgubne skutki dla samego sprawcy. Zdarza się, że pożar odcina mu drogę ucieczki i pada on ofiarą pożaru który sam wywołał!

Należy pamiętać, że wypalanie traw jest zabronione i pociąga za sobą odpowiedzialność karną. Zgodnie z przepisami Ustawy o Ochronie Przyrody, a także Kodeksu Wykroczeń za wypalanie traw grozi kara aresztu albo grzywna. W przypadku, gdy ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni i zagrozi zdrowiu lub życiu wielu osób i spowoduje duże straty materialne, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

JK. (KPP w Biłgoraju) 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Leszek mówi

    Tylko wypatrzę dronem jednego z drugim – od razu nagrywam co robi z uwzględnieniem mordy a materiał przekazuję Policji.

  2. Rycho Rysiński mówi

    Taki stary, a taki głupi… 🙁

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.