- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Ceny nawozów 2022 a VAT. Czy ceny spadną?

Pierwszy miesiąc 2022 roku już niedługo za nami, a ceny nawozów wciąż są wysokie. Niepokoi to rolników. Ze względu na rosnące ceny nawozów rząd wprowadził zerowy VAT na nawozy, czy miało to wpływ na ich cenę? Rolnicy czekają też na inne formy wsparcia w tej sprawie.

- Reklama -

Zerowy VAT na nawozy

Ze względu na rosnące ceny rząd wprowadził zerowy VAT na nawozy. Rozwiązanie tego typu zaraz obok obniżki podatku VAT na paliwo czy energię ma stanowić pewnego rodzaju wsparcie dla rolników. Rolnicy liczą jednak po prostu na unormowanie cen lub wprowadzenie dopłat do nawozów.

Ceny nawozów 2022. Kiedy one spadną?

Wielkopolska Izba Rolnicza przedstawia najnowsze notowania cen nawozów obowiązujących w styczniu 2022 r. Wynika z nich, że ceny nawozów wciąż rosną. Możemy to zauważyć na przykładzie cen z końca 2021 roku. Saletra amonowa kosztowała wtedy 2765-2785 zł za tonę, natomiast aktualnie jej cena przekroczyła kwotę 3200 zł/t.

Według udostępnionych danych średnie ceny nawozów w pierwszym tygodniu 2022 r. przedstawiały się następująco:

 • saletra amonowa – 3275,56 zł/t,
 • mocznik – 4050 zł/t,
 • polifoska 6-20-30 – 3019,91 zł/t.

- Reklama -

Te ceny to temat wciąż żywo komentowany przez rolników. Nie ma w tym nic dziwnego, ceny te znacząco różnią się od tych, które musieli zapłacić tamtej wiosny.

Będą dopłaty do nawozów?

14 stycznia podczas konferencji wiceministra i ministra rolnictwa poinformowano, że premier Mateusz Morawiecki na początku stycznia wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie dopłat do nawozów dla rolników.

Z informacji przekazanych przez Henryka Kowalczyka ministra rolnictwa i rozwoju wsi wynika, że decyzja w sprawie dopłat do nawozów powinna być znana w ciągu trzech miesięcy, a nawet szybciej.

– Normalnie, tradycyjnie notyfikacja tego typu zgody trwa około 3 miesięcy, ale sytuacja jest nadzwyczajna, więc ja spodziewam się, że tutaj powinno być to zrobione znaczne szybciej – minister podczas konferencji prasowej.

 

- Reklama -

3 Komentarze
 1. Zbigniew mówi

  Rolnicy to chcieliby tylko dopłaty do wszystkiego….do hektara, do paliwa, do nawozów itp itd ale później ich produkty wcale nie są tańsze a powinny ponieważ dostali dopłaty do produkcji…. rolnicy to jest jedyną grupą społeczna która zyskała na transformacji i przez kilkadziesiąt lat tylko im dopłacają a i tak ciągle źle….jak się komuś nie opłaca to niech idzie do innej pracy to zobaczy czy mu do czegoś dopłacą…. nikt nikogo na siłę na roli nie trzyma….

  1. Mietek mówi

   Niech pan sobie zakupi własne gospodarstwo i będzie pan widział jaka jest opłacalność. Najbardziej polecam hodowle świń to zobaczy pan jakie są z tego kokosy i jak rolnikom jest dobrze

  2. Mietek mówi

   A druga sprawa mówi pan żeby iść do innej pracy to co my będziemy jeść mięso z Chin tak samo chleb jak wszyscy zostawia ziemię

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.