- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Senior bezpieczniejszy

9 września w budynku biłgorajskiej komendy policji odbyło się spotkanie funkcjonariuszy z seniorami. Zrealizowane zostało w ramach projektu „Zaangażowanie ma znaczenie”.

W czwartkowym spotkaniu udział wzięli nie tylko seniorzy. Obecni byli również włodarze miasta i Gminy Biłgoraj oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Uczestnicy wysłuchali wykładu na temat bezpieczeństwa na drodze. Przeprowadzili je policjanci z KPP Biłgoraj.

– Rozszerzyliśmy ten projekt dodając tematy związane z bezpieczeństwem przed oszustami czy prawidłowym odżywianiem się osób starszych. Spotykamy się dość często oraz organizujemy wszelkiego rodzaju wyjazdy. Wczoraj byliśmy na wycieczce w Kozłówce. Mimo dużego wieku nadal chcemy się angażować, robić coś w życiu – opowiada Buczek Maria jedna z uczestniczek projektu. – Projekt ma na celu udział seniorów oraz władz po to, aby mogli się spotkać i porozmawiać ze sobą, wymienić wzajemnie swoje opinie. Tak naprawdę seniorzy nie zrzeszeni w żadnych organizacjach, rzadko mają okazję, żeby spotkać się z władzami – dodaje.

- Reklama -

W całym projekcie odbyło się 24 inicjatywy, które realizowane są w czterech miejscowościach: w Biłgoraju, Frampolu, Łukowej oraz Aleksandrowie.

– Chodzi o to, aby nastąpiło spotkanie z władzami, które nauczy seniorów, aby dbali o własne interesy, a gdy poczują taką potrzebę, aby szli i upominali się o swoje – opowiada Monika Dominik, prezes fundacji Bliżej Pasji. – Taki projekt organizujemy już nie pierwszy raz. Ten trwa do grudnia bieżącego roku. Podczas ich  realizacji możemy dostrzec, że seniorzy są bardziej ośmieleni, mają większą odwagę mówić o tym, czego potrzebują. Wiedzą, że nie muszą siedzieć w domu i czekać na to, aż rodzina coś zrobi, czy sąsiedzi. Wiedzą, że mogą, oni się organizują. Przykładem jest rewelacyjna inicjatywa, która odbyła się w sierpniu, gdzie mieszkańcy osiedla spotkali się razem i zaczęli patrzeć, którym sąsiadom trzeba pomóc, jak zorganizować pomoc, jak zając się osobą niepełnosprawną – dodaje.

~Michał Kuliński

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.