Michałek Żak

- Reklama -

5 samorządów otrzymało wsparcie na budowę dróg

W sumie prawie 18 mln zł na remont i budowę nowych dróg pozyskało 5 samorządów z powiatu biłgorajskiego. Kolejnych siedem gmin jest na liście rezerwowej.

Fundusz dróg samorządowych ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych. Największą kwotę, czyli ponad 11,4 mln zł otrzymał samorząd powiatu biłgorajskiego.

 – To kolejne środki pozyskane na inwestycje w naszym powiecie. Remontowane będą drogi, które są ważne lokalnie dla poszczególnych społeczności Ziemi Biłgorajskiej. Przebudowa dróg będzie polegała w szczególności na przebudowie nawierzchni wraz z poszerzeniem jezdni, przebudowie skrzyżowań, konserwacji przepustów pod drogą, odpowiedniego zabezpieczenia poboczy, wykonaniu nowych chodników i remoncie już istniejących, wykonaniu zatok przystankowych, zjazdów publicznych i indywidualnych oraz odpowiedniego oznakowania – mówi starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

W ramach FDS środki przekazywane są na zasadach konkursowych, głównie na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i gminnych. Wsparcie jest przyznawane na podstawie wniosków o dofinansowanie, składanych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach naborów przeprowadzanych na terenie każdego województwa co rok.

- Reklama -

Razem z samorządem powiatu biłgorajskiego wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) otrzymały cztery samorządy gminne, tj.:

    • Miasto Biłgoraj na kontynuację zadania pn. „Budowa dróg gminnych Parkowej, Korczaka i Sokołowskiego w Biłgoraju (wartość całego zadania to ponad 6,1 mln zł, dofinansowanie wynosi 60% wartości inwestycji),
    • Gmina Potok Górny na zadanie budowy drogi gminnej nr 109370L w Potoku Górnym (wartość całego zadania to ponad 6 mln zł, dofinansowanie wynosi 60% wartości inwestycji), 
    • Gmina Tarnogród na przebudowę drogi gminnej w Różańcu Pierwszym (wartość całego zadania to ponad 490 tys. zł, dofinansowanie wynosi 50% wartości inwestycji),
    • Gmina Łukowa na remont odcinka drogi gminnej Chmielek – Szarajówka (wartość całego zadania to ponad 2,5 mln zł, dofinansowanie wynosi 50% wartości inwestycji).

 

Całe województwo lubelskie na remont i budowę nowych dróg otrzyma od rządu ponad 289 mln zł. Do naszego województwa w latach 2019-2020 trafiło już ponad 613 mln zł.

~Kuliński Michał

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.