Michałek Żak

- Reklama -

Dlaczego warto siegnąć po ogrzewanie na podczerwień?

W czasach dużej dostępności alternatywnych sposobów ogrzewania pomieszczeń jednym z najbardziej interesujących jest ogrzewanie na podczerwień. To rozwiązanie nie tylko energooszczędne, ale również bardzo wygodne w użytkowaniu, nic więc dziwnego w tym, że interesuje się nim coraz więcej osób.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Działanie ogrzewania na podczerwień wykorzystuje energię elektryczną, która zamieniana jest w ciepło (przy czym praktycznie nie dochodzi do strat). Jest to sposób ogrzewania doskonale sprawdzający się zarówno budynkach o znacznej kubaturze (obiekty przemysłowe, hale sportowe, kościoły itp.), jak i w domach jednorodzinnych. W przypadku ogrzewania na podczerwień (w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań) nie występuje zjawisko uwarstwienia temperatur, które generuje zwiększone koszty. Dodatkowo w tym przypadku nośnikiem ciepła mogą być wszystkie powierzchnie ograniczające pomieszczenie takie jak ściany, ludzie, przedmioty itp., co ma pozytywny wpływ na jego efektywność.

Ogrzewanie elektryczne na podczerwień – dlaczego warto?

- Reklama -

Ogrzewanie domu na podczerwień ma wiele zalet, nic więc dziwnego w tym, że dość szybko zwiększa się zainteresowanie nim. Za te najbardziej istotne atuty takiego rozwiązania można uznać przede wszystkim:

  • estetyczny wygląd – grzejniki dostępne są w bardzo różnorodnej kolorystyce i wzornictwie, dzięki czemu poza funkcją praktyczną, mogą pełnić także funkcję dekoracyjną;
  • zdolność do równomiernego ogrzania całego pomieszczenia (co jest możliwe dzięki zwiększeniu temperatury ścian i wszystkich znajdujących się w pomieszczeniu przedmiotów);
  • niski koszt inwestycji w porównaniu do stosowania tradycyjnych metod ogrzewania;
  • możliwość regulacji temperatury;
  • inteligentne sterowanie;
  • brak strat ciepła wynikających ze spalania energii;
  • ogrzewanie na podczerwień nie emituje do atmosfery szkodliwych zanieczyszczeń.

Ogrzewanie na podczerwień bez wątpienia jest rozwiązaniem działającym efektywnie, które dodatkowo sprzyja środowisku naturalnemu. Ma ono również bardzo korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Promieniowanie podczerwone obecnie jest jednym z najzdrowszych źródeł ciepła (nie bez powodu wykorzystywane jest także w inkubatorach). Zastosowanie go w gospodarstwie domowym jest przyjazne dla osób cierpiących na reumatyzm oraz tych, zmagających się z różnego rodzaju alergiami, szczególnie spowodowanymi przez kurz czy roztocza. Ogrzewanie na podczerwień to doskonałe rozwiązanie także w gospodarstwach domowych, w których mieszkają małe dzieci. Dzięki temu bez obaw o przeziębienie mogą bawić się na podłodze.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Ryszard mówi

    Ogrzewanie na podczerwień jest generowaniem fal elektromagnetycznych o częstotliwości mniejszej od częstotliwości światła widzialnego. Zwykła prawdziwa żarówka w znacznym stopniu jest generatorem podczerwieni stąd się nagrzewa gdy świeci. Cechą promieniowania podczerwonego jest to , że tylko w niewielkim stopniu nagrzewa elementy konstrukcyjne i powierzchnie budynków, natomiast pochłaniane jest przez osobniki żywe : ludzi , zwierzęta. W efekcie takiego nagrzewania pomieszczenia nie nagrzewają się zbytnio , natomiast pracujący w nich ludzie odczuwają komfort cieplny , stąd ten typ ogrzewania znalazł zastosowanie wszędzie tam gdzie zwykłe ogrzewanie konwekcyjne jest trudne do wykonania lub ekonomicznie się nie opłaca np. hale przemysłowe , warsztaty samochodowe czy doki stoczni. Nie praktykuje się takiego ogrzewania w pomieszczeniach biurowych czy budynkach mieszkalnych ze względu na małą sprawność cieplną obiektów budowlanych o licznych przegrodach .i duże jednostkowe zużycie energii elektrycznej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.