- Reklama -

Wszystko  dla Niej

To dla zagospodarowania terenu wokół figurki Matki Boskiej przy cmentarzu parafialnym w Goraju panie ze Stowarzyszenia Kobieta Goraja – Kobieta Aktywna i KGW Goraj pozyskały dotacje. Zadanie zostało już zrealizowane, a  prace przy figurce trwały od wiosny do 31 sierpnia 2019 r.

Figurka Matki Boskiej przy cmentarzu datowana jest na 1926 rok. Jest to bardzo ważny obiekt sztuki sakralnej dla gorajskich parafian. Przy figurce zbierają się oni podczas poświęcenia pól, podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, składane są tam wieńce i kwiaty dziękczynne. Blisko 100-letnia Figura Matki Boskiej jest bardzo ważnym elementem rożnych świat kościelnych i państwowych, ma również znaczenie estetyczne, od lat zdobi wejście na cmentarz stanowi nierozerwalną część krajobrazu. Od 12 lat  figurką opiekuje się stowarzyszenie Kobiet Goraja- Kobieta Aktywna. To dzięki nim w 2009 roku figurka została odrestaurowana, a cztery lata później zostało wykonane zadaszenie nad nią. W tym roku panie postanowiły zadbać również o teren wokół figury, który został uszkodzony w wyniku budowy drogi na cmentarz w 2018 roku. Stowarzyszenie i KGW Goraj postanowiło zerwać darnie i wierzchnią warstwę ziemi oraz  wyłożyć teren odpowiednimi materiałami zapobiegającymi przed chwastami. Postanowiły również zakupić korę, żwir i rośliny oraz kamienie. Teren wokół figurki zasadziły również nowymi i ozdobnymi roślinami, które nadają estetycznego wyglądu.

- Reklama -

Na realizację zadania stowarzyszenie i KGW Goraj  pozyskały 10 tys. 500zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Lublinie oraz 3000 zł z Gminy Goraj w ramach dotacji na realizację zadania publicznego z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. 3000 zł pozyskano z dotacji dla kół gospodyń wiejskich  oraz ok. 3000 zł wkładu własnego. Łącznie na uporządkowanie terenu wokół figurki Matki Boskiej wydano ok. 21 tys. zł.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.