- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Trudna sytuacja na drogach powiatu

Ostatni poniedziałek stycznia zapisze się w pamięci mieszkańców powiatu biłgorajskiego jako jeden z najbardziej zaśnieżonych w przeciągu ostatnich dwóch lat.

Sytuacja na drogach

Od dawana powiatu biłgorajskiego tak bardzo nie sparaliżowała zima, jak zrobiła to 25 stycznia. Tego dnia doszło do bardzo wielu kolizji drogowych. Na szczęście, nie doszło do żadnego poważnego wypadku.

Zdarzenia:

6.49 – w miejscowości Zagrody (gm. Goraj) samochód ciężarowy (cysterna) wpadł do rowu,

7.14 – w Biłgoraju kolizja dwóch samochodów ciężarowych,

7.50 – droga krajowa nr 74, na odcinku Frampol – Smoryń – na jezdni leżały połamane drzewa,

8.32 – budynek Starostwa Powiatowego w Biłgoraju – uruchomienie sygnalizacji alarmowej w budynku,

8.37 – miejscowość Gózd Lipiński (gm. Biszcza) – leżący konar na drodze.

10.50 – miejscowość Aleksandrów – powalone drzewo na drogę,

11.18 – miejscowość Smoryń (gm. Frampol) – cztery powalone drzewa na drogę,

11.19 – droga wojewódzka nr 839 na odcinku Osuchy – Kozaki – dwa powalone drzewa na drogę,

11.33 – w Biłgoraju na ulicy Stanisława Nowakowskiego – trzy tuje leżą na drodze,

11.41 – droga wojewódzka nr 858, przed przejazdem kolejowym – powalona sosna na drogę,

11.53 – miejscowość Rogale (gm. Księżpol) – powalone konary drzew na drogę,

11.58 – miejscowość Majdan Stary (gm. Ksieżpol) – powalone drzewo na drogę,

12.00 – miejscowość Sól, droga w kierunku Harasiuk (gm. Biłgoraj) – powalone drzewo na zakręcie drogi,

12.30 – miejscowość Aleksandrów – powalone drzewo,

12.30 – droga wojewódzka nr 835 w miejscowości Gromada – powalone drzewo blokuje ruch w kierunku Biłgoraja,

12.39 – droga między Szopowem a Górnikami – powalone drzewo na drogę,

12.45 – “Droga Straceń” w miejscowości Biłgoraj – duża sosna na podwórku zaczyna się łamać

- Reklama -

13.12 – miejscowość Jedlinki (gm. Potok Górny) – sosna blokuje drogę.

Skutkiem opadów śniegu były zwielokrotnione interwencje jednostek ochrony przeciwpożarowej. W poniedziałek, chwilę po godz. 6:30 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Biłgoraju otrzymał zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego w Józefowie, kilkanaście minut później wpłynęło zgłoszenie o przewróconej cysternie w m. Zagroby w gminie Goraj następne zgłoszenia wpływały co 20 – 30 minut niejednokrotnie po kilka jednocześnie. Łącznie od godziny 6:30 w poniedziałek do godziny 6:30 we wtorek SK KP PSP w Biłgoraju zarejestrowało 48 zdarzeń ( 3 pożary, 1 alarm fałszywy, 44 miejscowe zagrożenia).

– Łącznie przez 24 godziny w działaniach na terenie powiatu biłgorajskiego (za wyjątkiem gminy Turobin) brało udział 57 zastępów PSP i OSP czyli 234 strażaków – informuje mł. bryg. Albert Kloc, oficer prasowy biłgorajskiej straży pożarnej.

Zgłoszenia przede wszystkim dotyczyły usuwania ze szlaków komunikacyjnych połamanych drzew i konarów pod naporem zalegającego śniegu oraz zdarzeń w komunikacji drogowej. Niestety nie obyło się bez osób poszkodowanych. O godz. 18:11 (poniedziałek) doszło do zderzenia samochodu osobowego
z samochodem ciężarowym w miejscowości Sól, gm. Biłgoraj, w wyniku czego ucierpiały 2 osoby.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Na nawierzchni jezdni miejscami zalega błoto pośniegowe, które powoduje, że koła mogą łatwo stracić przyczepność. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych. Jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Braki prądu

W wielu miejscowościach powiatu biłgorajskiego doszło do miejscowych zaników w dostawie prądu. Taki stan objął miedzy innymi niektóre miejscowości gmin Biłgoraj oraz Biszcza.

Usuwanie awarii zwykle trwa około czterech godzin, jednak po usunięciu jednej usterki dostajemy informacje o kolejnych, więc ten czas może się wydłużać – informuje Anna Sierkowska-Szuper z PGE Zamość.

Jak informuje, braki w dostawach prądu są spowodowane zerwaniem linii energetycznych przez złamane gałęzie drzew. Dodatkowo, pracy energetyków nie ułatwiają ciągłe opady śniegu oraz temperatura bliska 0 stopni. Intensywne opady mokrego śniegu i silny wiatr powodują obciążenie gałęzi i drzew, które łamią się i spadają na linie energetyczne uszkadzając je. Powoduje to liczne awarie energetyczne w:

RE Zamość: 10 odcinków linii SN i 71 stacji SN/Nn jest wyłączonych w gminach: Biłgoraj, Księżpol – 1800 odbiorców bez zasilania

Służby pogotowia energetycznego pracują w terenie usuwając awarie, jednakże w sytuacji wystąpienia rozległych uszkodzeń sieci elektroenergetycznej, pomimo natychmiastowego podjęcia działań naprawczych, nie ma technicznych możliwości, aby zasilanie przywrócić w tak krótkim czasie, jak to ma miejsce na co dzień w przypadku pojedynczych awarii. Mimo intensywnej pracy elektromonterów nie da się przyspieszyć procesu usuwania awarii. Najpierw trzeba zlokalizować miejsca uszkodzenia linii i zabezpieczać zerwane przewody. Kolejnym etapem jest usunięcie awarii w hierarchicznej kolejności na liniach wysokich napięć, średnich, a następnie niskich napięć, po którym dopiero następuje sukcesywne przywracanie zasilania u indywidualnych odbiorców.

Prognoza na najbliższy tydzień 

Ostatni tydzień stycznia upłynie pod znakiem zimowej pogody z opadami śniegu oraz zamieciami i zawiejami śnieżnymi. Przejściowo padać będzie także deszcz i deszcz ze śniegiem. Na wschodzie kraju opady śniegu chwilami będą intensywne.

We wtorek i środę nadal przewaga zachmurzenia całkowitego i dużego oraz na wschodzie intensywne opady śniegu. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej miejscami o 10 cm do 20 cm. Wiatr porywisty, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W czwartek nieco mniej chmur na południu kraju i tam bez opadów. Z kolei na północy opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu.

W piątek i sobotę ponownie zachmurzy się w całym kraju i padać będzie deszcz, deszcz ze śniegiem
i śnieg. Lokalnie wystąpią także opady marznące powodujące gołoledź. W nocy z piątku na sobotę temperatura powietrza na północnym wschodzie obniży się do -10°C. Na wybrzeżu wiatr dość silny,
w porywach do 70 km/h. W sobotę zachmurzenie duże z opadami śniegu. Na północnym wschodzie opady intensywne. W dalszym ciągu dość silny i porywisty wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

~ Kuliński Michał

6 Komentarze
 1. Ania mówi

  Kocham zimę. W końcu! Dużo radości dla dzieci które śnieg widzą ostatnio raz na parę lat, ale piachem drogę można posypać zamiast kasę z naszych podatków przeznaczać na premie czy nagrody kiedy świat sparaliżowany. I popieram co jedna osoba napisała, że trochę śniegu i wielkie halo.

 2. turbo mówi

  Panasówka TIR-y stały nie mogąc wjechać pod górę Korek na 20 auta .

 3. John mówi

  Noga z gazu i wlaczyc myslenie lopata i worek zwiru i linka to taki zestaw na zime.Jak jest zima to musi byc zimno.Powalone drzewa to zadanie dla OSP.W rejonie drog Jozefow stal plog wirnikowy Made in CCCP zawsze mozna odpalic silnik na knota.Odsniezajac chodnik mamy ruch na swiezym powietrzu.Ostatnio widzialem smialkow w krotkich spodenkach szli na Babia Gore to pomachac z lopata tez mozna.

 4. Ja mówi

  Jak się wam taka zima nie podoba to zapraszam do Skandynawii 300km za Sztokholm. Tu jest dopiero zima, ślizgo, chodniki prawie nie odśnieżane i nikt nie marudzi. A u nas troszkę śniegu i lament.

 5. Felix mówi

  835 od Biłgoraja w stronę Frampola droga jest z ubitym nawarstwionych lodem ze śniegu, który padał od godziny 3:00 nad ranem i pada do teraz. Osoba która zarządza wyjazdem pługów brawo znowu czekamy aż śnieg przestanie padać. Teraz niech kują ten lód koparką z młotem udarowym. Brawo brawo.

 6. Kierowca mówi

  To na drogach mamy klęskę. Zasypało i szlus To kierowcy temu winni

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.