- Reklama -

TBS chce budować mieszkania

Towarzystwo Budownictwa Społecznego planuje wybudowanie kolejnego bloku. Zlokalizowany miałby być przy ulicy ks. Stanisława Matrasia.

Inwestycja byłaby zrealizowana na działce o powierzchni 0,5755 ha położonej przy ul. ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju. Działka ta stanowi jednak własność miasta Biłgoraj. W związku z tym radni miejscy podjęli uchwałę dotyczącą woli przystąpienia przez samorząd do inwestycji planowanej przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Biłgoraju Sp. z o.o. Udział biłgorajskiego samorządu w inwestycji będzie polegał w szczególności na zapewnieniu wkładu rzeczowego w postaci udostępnienia nieruchomości pod realizację inwestycji, wykonaniu dokumentacji technicznej oraz wniesieniu wkładu finansowego.

Dodatkowo właścicielem sąsiadującej działku jest TBS, który na swojej działce także planuje budowę budynku wielorodzinnego z mieszkaniami o powierzchni: 45-65 mkw.

– W związku z koniecznością zaspakajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców Biłgoraja powstała inicjatywa wybudowania budynku wielorodzinnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą, składającego się z około 50 mieszkań – wyjaśnia Jarosław Bondyra, wiceburmistrz.

W planowanym budynku miałyby być mieszkania dwupokojowe (42-46 mkw.) oraz trzypokojowe (50-56 mkw.).

W trakcie prowadzenia wstępnych analiz powstała koncepcja aby samorząd miasta i TBS wspólnie zrealizowały swoje zamierzenia. Przede wszystkim przemawiają za tym korzyści finansowe: miasta, spółki, jak też przyszłych lokatorów. – Wynika to z faktu, że na skutek “połączenia” inwestycji zarówno projekt, jak i budowa dwóch budynków będzie kosztowała prawdopodobnie mniej. Ponadto inwestycja będzie mogła liczyć na grant z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości około 25-35% – dodaje burmistrz Bondyra.

Zakładając, że łączna powierzchnia lokali użytkowych w budynku wyniesie 2 300 mkw., a cena budowy jednego mkw. lokalu nie przekroczy wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, tj. obecnie ok. 3613 zł, przewiduje się, że koszt leżący po stronie miasta wyniesie około 1 mln 960 tys. zł.

Dodatkowo wspólna realizacja inwestycji niesie za sobą korzyści również dla przyszłych najemców. Będą oni mogli liczyć na dopłaty do czynszu z programu “Mieszkanie na Start”. Nie ma takiej możliwości w przypadku, gdy najemcy są w “mieszkaniowym zasobie gminy”. Dopłata do czynszu przypisana jest do najemcy lub podnajemcy, kiedy najemcą jest gmina. Jej wysokość uzależniona jest od powierzchni mieszkania oraz liczby członków gospodarstwa domowego.

- Reklama -

Przykładowe kwoty dopłaty do czynszu mogą kształtować się następująco: gospodarstwo 4-osobowe i więcej około 350 zł miesięcznie, tj. ok. 5,4 zł/mkw. (dla 65 mkw.); gospodarstwo 3-osobowe i więcej około 270 zł miesięcznie tj. ok. 5,4 zł/mkw. (dla 50 mkw.); gospodarstwo 2-osobowe: około 190 zł miesięcznie; gospodarstwo 1-osobowe: około 110 zł miesięcznie.

Dopłaty są dla osób, których dochód nie przekracza dla gospodarstwa 1-osobowego 100% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (4918,17 zł), zwiększane o kolejne 40% na kolejne osoby (1967,27 zł). Program dopłat do czynszu prowadzony jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem gminy.

Wysokość czynszu bez dopłaty wyniesie około 8,51 zł/mkw. 70% tej kwoty stanowi udział kredytu. Spłata kredytu przez TBS SP z o.o. będzie trwała 360 miesięcy.

Właścicielem wybudowanego bloku będzie spółka, natomiast Gmina Miasto Biłgoraj zostanie najemcą z wyłącznym prawem wskazywania podnajemców bez konieczności zgody TBS Sp. z o.o. Do spółki będzie należał zarząd nad nieruchomością.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest w połowie 2021 r.

red.

 

- Reklama -

- Reklama -

1 komentarz
  1. Imię mówi

    Pełno pustych mieszkań w Biłgoraju, a oni budują kolejne…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.