- Reklama -

- Reklama -

To znaleźli w okolicach Turobina (foto)

Grupa mieszkańców wsi Żurawie, Czernięcin i Żabno (wszystkie w gminie Turobin) zebrała się, żeby posprzątać przepływającą przez ich miejscowość rzekę Pór. Niestety mieli co robić. Pocieszające jest jednak to, że miał kto robić. "Zbieramy śmieci wór i mamy czysty Pór" - to część ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka.

- Reklama -

– Mieszkamy nad rzeką Pór na Roztoczu Zachodnim. Znając akcję z mediów postanowiliśmy  przeprowadzić ją u nas. Była to całkowicie oddolna inicjatywa. Cieszę się, że tyle osób dołączyło do nas. Takie wydarzenie w naszej okolicy odbyło się po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że nie po raz ostatni – mówi Krzysztof Butryn, inicjator akcji.

Rzeka Por (zwana również Pur lub Pór ) swoje źródła ma w miejscowości Batorz, uchodzi do rzeki Wieprz we wsi Kulików ( jezioro Nielisz). Przez lata uznawana za krainę pstrąga i lipienia. O rzece w swojej twórczości niejednokrotnie wspominał poeta okresu renesansu, twórca sielanek Szymon Szymonowic z Czernięcina:

urząd MArszałkowski projekt

Stojąc nad cichym Purem, Nais żałościwa:
Jako (prawi) ta woda za wodą upływa,
Tak lata nasze bieżą, nazad niewrócone.

[Sielanka Dziesiąta, Wierzby]

W akcji sprzątania rzeki wzięły udział nie tylko osoby dorosłe. Do wydarzenia dołączyły dzieci
z Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Żurawiu prowadzonego przez Fundację Stara Droga. Uczestnikom udało się zebrać 27 worków śmieci. Po zakończonej akcji odbyło się ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Organizatorzy składają podziękowania dla OSP Żurawie za włączenie się w akcję i pomoc przy odbiorze odpadów.

- Reklama -

3 Komentarze
  1. Miejscowy mówi

    Piękne podmokłe tereny,żadnej melioracji.

  2. Żurawie mówi

    Żeby Por(Pór), odzyskał dawną świetność trzeba by było wpuścić go w stare koryto.Najpierw komuniści wyprostowali rzekę bo chłopki nie miały co krowom dać jeść, a teraz konfa mocno krzyczał o melioracji.

  3. GrusGrus mówi

    Super inicjatywa. Brawo! Oddolne akcje są zawsze najlepsze i co ważne ludziom się chce. Może Por odzyska swoją dawną świetność…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.