Teraz
+10°
Główna
Najnowsze
Logowanie
00:00
+9°
03:00
+8°
Edward Jednacz – „hrabia” z biłgorajskiej elektrowni
Kpt. rez. dr Leopold Guranowski, zapomniany żołnierz i lekar...
Bohaterski nadleśniczy Józef Piekarczyk (1898-1941)
Współtwórca biłgorajskich struktur ZWZ-AK ppor. rez. Antoni ...
Ostatni komendant Rejonu AK Biłgoraj
Dr Joachim Juhnke – wielki społecznik i pediatra
Odważna łączniczka i sanitariuszka Julia Trembuła ps. Klementyna [gallery bgs_gallery_type="slider" ids="613116,613121,613120,613119,613118,613117"] Swą wielką odwagą i pewnością siebie budziła szacunek nawet u Niemców, których po swym zatrzymywaniu do okazania dokumentów, ustawicznie wprowadzała w błąd. Podobno wyniosła nawet na ich oczach pozostawioną w wars (...)
Rejon Armii Krajowej Biłgoraj Struktura podziemnej armii polskiej jest Czytelnikom NOWej zapewne ogólnie znana, stąd zostanie ona tutaj jedynie przypomniana. Nas bowiem interesuje dzisiaj najbardziej miejsce w tej wielkiej konspiracyjnej organizacji (z lat 1939-1944), tzw. "Rejonu AK Biłgoraj", w myśl znanego powiedzenia – "bliż (...)
Misja franciszkańska na ziemi biłgorajskiej na przełomie XVII i XVIII wieku Wypada więc przypomnieć teraz jej zasługi, z szacunku dla obu stron. Jeśli chodzi o franciszkańskie konwenty na ziemi zamojsko-biłgorajskiej (Szczebrzeszyn, Zamość, Puszcza Solska i Górecko) stanowiły one już od 1625 tzw. Prowincję Ruską, obok Polskiej, a od 1685 roku jeszcze (...)
Udział Braci Mniejszych Konwentualnych z Puszczy Solskiej w powstaniu styczniowym <div class="mceTemp"></div> Jeśli chodzi o naszych rodaków, ich zaangażowanie patriotyczne jest już dobrze znane dzięki licznym publikacjom. Ale zupełnie inaczej przedstawia się sprawa podbiłgorajskich minorytów, gdyż niewiele jest opracowań na ten temat, a poza tym reguła franciszkańska nie przewi (...)