Teraz
+19°
Główna
Najnowsze
Logowanie
15:00
18:00
+16°
Kobiety w Powstaniu Styczniowym, czyli prawda skrzętnie ukry...
Dziedzictwo kulturowe i historyczne Puszczy Solskiej
Edward Jednacz – „hrabia” z biłgorajskiej elektrowni
Kpt. rez. dr Leopold Guranowski, zapomniany żołnierz i lekar...
Bohaterski nadleśniczy Józef Piekarczyk (1898-1941)
Współtwórca biłgorajskich struktur ZWZ-AK ppor. rez. Antoni ...
Dr Joachim Juhnke – wielki społecznik i pediatra Ale los spłatał wszystkim figla i jak to w życiu bywa, stało się dokładnie odwrotnie. Co do jego upamiętnienia dodam od razu, iż zamiast jakiegoś majestatycznego postumentu zostało ono dokonane za pomocą zwykłej tablicy marmurowej. Zamieszczono ją jednak umyślnie w... (...)
Misja franciszkańska na ziemi biłgorajskiej na przełomie XVII i XVIII wieku Wypada więc przypomnieć teraz jej zasługi, z szacunku dla obu stron. Jeśli chodzi o franciszkańskie konwenty na ziemi zamojsko-biłgorajskiej (Szczebrzeszyn, Zamość, Puszcza Solska i Górecko) stanowiły one już od 1625 tzw. Prowincję Ruską, obok Polskiej, a od 1685 roku jeszcze (...)
"Bór" Wacława Żmudzkiego wydany (film) Autorem pierwszego po ponad stu dwudziestu latach wydania powieści „Bór” jest Mariusz Polowy, od dawna zajmujący się biografią i twórczością związanego z Ziemią Biłgorajską pisarza Wacława Żmudzkiego. <em>– Bardzo cieszę się z tego, że udało się wydać „Bór” i tym samym (...)
Udział Braci Mniejszych Konwentualnych z Puszczy Solskiej w powstaniu styczniowym <div class="mceTemp"></div> Jeśli chodzi o naszych rodaków, ich zaangażowanie patriotyczne jest już dobrze znane dzięki licznym publikacjom. Ale zupełnie inaczej przedstawia się sprawa podbiłgorajskich minorytów, gdyż niewiele jest opracowań na ten temat, a poza tym reguła franciszkańska nie przewi (...)