- Reklama -

- Reklama -

Straż Miejska ma pomagać mieszkańcom

Straż Miejska to jednostka samorządu miasta Biłgoraja, która ma dbać o ład i porządek w miejscach publicznych. Radny Marcin Adam Mura chce, aby strażnicy nie byli słynni tylko z wystawiania mandatów, ale aby służyli pomocą mieszkańcom.

- Reklama -

Z propozycją taką wyszedł podczas ostatniej sesji Rady Miasta Biłgoraja radny Marcin Adam Mura. Zachęcał, aby strażnicy nie byli znani mieszkańcom miasta tylko i wyłącznie z wypisywania mandatów. Jego zdaniem, powinni również podejmować działania mające na celu pomoc mieszkańcom.

– Proponuję, aby strażnicy miejscy podjęli współpracę z mieszkańcami. Wszyscy widzieliśmy, jaka była zima w tym roku. Wielu mieszkańców potrzebowało pomocy chociażby przy uruchomieniu silnika samochodu. Gdyby strażnik miał w swoim samochodzie kable rozruchowe, mógłby podjechać i pomóc mieszkańcom. Chciałbym, aby Straż Miejska pomagała mieszkańcom, abyśmy więcej widzieli  działania strażników – mówi radny Marcin Adam Mura. Dodaje, że zdania mieszkańców odnośnie straży miejskiej są podzielone. Jedni chcą, aby strażników było więcej, inni sugerują likwidację tej jednostki.

Do wypowiedzi radnego odniósł się burmistrz Janusz Rosłan. Zauważył, że obecnie w jednostce zatrudnione są cztery osoby. Pracują one do godziny 21, a w miesiącach letnich do 22. – Jak nietrudno policzyć zatrudnienie tych czterech strażników nie wystarczy, aby pełnili oni dyżury każdego dnia. Mamy 7 dni w tygodniu, a czterech strażników – mówi.

- Reklama -

W 2019 roku roku Straż Miejska podjęła 380 różnego rodzaju interwencji porządkowych. W ich efekcie wymierzono 48 mandatów karnych oraz 318 pouczeń, które dotyczyły najczęściej wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, wykroczeń przeciwko przepisom ustawy o odpadach, wykroczeń przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Straż Miejska wykonuje także: kontrole przestrzegania zasad segregacji odpadów z posesji prywatnych, przestrzegania zasad sprzedaży alkoholu oraz kontrole dotyczące przestrzegania zasad pozbywania się odpadów komunalnych z tzw. posesji niezamieszkałych czy przestrzegania zasad używania właściwego paliwa w celach grzewczych. Strażnicy patrolują również miejsca publiczne m.in. parki, skwery, teren zalewu Bojary, ogródki działkowe, targowiska miejskie. Zadaniami bieżącymi strażników jest również ochrona porządku i spokoju publicznego na terenie gminy, współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych oraz doprowadzanie osób nietrzeźwych do miejsca ich zamieszkania.

red.

 

- Reklama -

4 Komentarze
 1. Albin Siwak mówi

  Moze sam radny bezradny Mura będzie chodził z kablami rozruchowymi
  4 straznikow miejskich czy to ma k sens utrzymywać .

 2. Adam mówi

  Zlikwidować straż miejską. I pieniądze dać policji. To lepsze rozwiązanie.

 3. michał mówi

  Ich jest tylko czterech a wymaga się od nich jakby było ich co najmniej dwudziestu.

 4. Łukasz mówi

  Ja nie jestem zwolennikiem strazy miejskiej. Lepiej wiecej policjantow, bo straznicy tylko wystawiaja mandaty a jak cos ich kompetencje przekracza to i tak dzwonia po policje. A to czy wystawia sie mandaty czy pomaga ludziom to zalezy od czlowieka. Pan radny ma po czesci racje, ale to nie mozna narzucac ludziom aby byli uprzejmi. Takie rzeczy wynosi sie z domu. Ja bym w tej kwestii poczekal na kolejne wypowiedzi mieszkancow.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.