- Reklama -

- Reklama -

Trujemy sami siebie

Mieszkańcy Biłgoraja po raz kolejny pobili niechlubny rekord. Mowa o przekroczeniu norm smogu w mieście.

W ostatnich dniach normy smogowe w Biłgoraju zostały przekroczone do bardzo niebezpiecznego stopnia. Zdrowiej było pozostać w domach i nie otwierać okien niż wyjść na spacer. Tylko we wtorek 23 lutego zauważyć można było przekroczenie maksymalnych norm o ponad 14 razy. – Lepiej nie wychodzić na dwór, lepiej pozostać w domach i stosować oczyszczacze powietrza. Warto zachęcać sąsiadów do korzystania z miejskiego programu wymiany pieców i rządowego programu “Czyste powietrze” – podkreśla burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan. Dodaje, że Urząd Miasta podpisał z Urzędem Marszałkowskim porozumienie o wspólnej realizacji programu “Czyste powietrze”. Dzięki temu pracownicy referatu gospodarki komunalnej magistratu będą pomagali mieszkańcom wypełniać wnioski na wymianę źródła ogrzewania, wymianę okien czy przeprowadzenie termomodernizacji. – Trzeba się zaangażować, aby ratować zdrowie nas wszystkich, a zwłaszcza dzieci – dodaje.

Od początku istnienia miejskiego programu dotyczącego wymiany starego źródła ogrzewania podpisano 179 umów z mieszkańcami na kwotę 841 tys. zł. –  Mnożąc 179 pieców przez tony węgla, można policzyć, ile wyeliminowaliśmy szkodliwych gazów. To jednak kropla w morzu potrzeb. Szacujemy, że mamy jeszcze ponad 3 tys. kotłów zasilanych paliwem stałym. Jeszcze ogromna praca przez nami – mówił.

- Reklama -

Warto zaznaczyć, że również samorząd województwa lubelskiego dba o czyste powietrze. W lutym Sejmik przyjął tzw. “uchwałę antysmogową”, dotyczącą wprowadzenia na obszarze naszego regionu ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Jej celem jest ograniczenie zanieczyszczenia lubelskiego powietrza. Przyjęta 19 lutego 2021 r. uchwała zakłada m.in. stopniową wymianę przestarzałych “trujących” instalacji – w szczególności kotłów – o mocy mniejszej niż 1 MW (docelowo do 1 stycznia 2030 roku). Zawiera też listę zakazanych do stosowania paliw oraz zakazuje użytkowania instalacji na paliwo stałe w nowo budowanych budynkach mających dostęp do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

 

 

- Reklama -

- Reklama -

1 komentarz
 1. Maksymilian mówi

  Zeby smog zlikwidowac to musza sie do tego wziac wszyscy. Sama likwidacja pieców kopciuchów tego nie załatwi. Ponadto jesli ma byc wymiana na ekologiczne grzanie to sprawa jest prosta.
  tak samo jak pytanie. czemu my mieszkancy palimu drzewem weglem a niektórzy nawet zbozem czy tez smieciami odpadami albo czym sie da. najpopularniejsze paliwo to drzewno i wegiel .,Dlatego ze jest najtansze, to raz a dwa w takim piecu mozna w razie potrzeby rozpalic w kazdej chwili i dogrzac dom jesli taka potrzeba zachodzi. jak za zimno w domu to biore kilka drewien i wegiel rozpalam i mam ciepło. przy paleniu ciagłym np w piecu z podajnikiem tak sie nie da zrobic tylko pali sie cały czas.
  Wiec czas wprowadzic jakies oszczednosci dodatkowe.
  1. Ocieplenie budynków mieszkalnych wszyskich.
  Otwieramy nopwy program pod tytułem “Ocieplenie” . I proponujemy ze kazdy kto zdecyduje sie na ocieplenie swojego domu poprzez poloze nie styropianu wymiane okien wymiane drzwi ocieplenie strychu wymiane pieca itp dostanie zwrot polowy kosztów które poniosł. To sporo ale kozysci tez beda wielkie. I musi to kosztowac. Nie zaczynac od biurokracji umów , podan wniosków, jezdzenia do wopjewództwa kilka razy conajmniej by w koncu sie dowiedziec ze z zainwestowanych 50 tys zł zwrot wyniesie 5 tys zł. Kogo stac juz dawno dom zaizolował i wymienił piec okna itp. teraz zostali tylko ci których niestac na wyrzucanie pieniedzy i trzeba ich zachecic. Oczywiscie zacheta zakonczona jest zakazem palenia paliwami stałymi w piecach.
  zeby l;udziom dac do myslenia cokolwiek. No i oczywiscie zachecic tez.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.