Wypożyczalnia sprzętu Kołodziej-baner górny

- Reklama -

Komputery dla potrzebujących uczniów

Od kilku tygodni uczniowie, nauczyciele i rodzice żyją w zupełnie nowej rzeczywistości. Lekcje odbywają się zdalnie. Do tego potrzebny jest sprzęt komputerowy.

Dla wielu rodziców i nauczycieli zdalne nauczanie było nie lada wyzwaniem. Chodzi tu głównie o sprzęt komputerowy, którego w wielu domach brakowało. Dodatkowe problemy, mają rodziny wielodzietne. Uczestnictwo w zajęciach, o jednej godzinie przez chociażby trójkę rodzeństwa było niemożliwe.

Epidemia koronawirusa, a co za tym idzie zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie zamiast w szkolnych ławach zasiadają przed monitorami komputerów. Na pomoc przyszedł szybko stworzony, rozstrzygnięcie i zrealizowany program “Zdalna szkoła”.

Wnioski o dofinansowanie przyjmowało Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Procedura była najprostsza z możliwych. – Staramy się działać możliwie najszybciej. Najważniejsze, że gminy nie muszą czekać z zakupami na przelew. Finansujemy zakupy poczynione od 16 marca, czyli od dnia zawieszenia zajęć w szkołach. Złożenie wniosku to gwarancja otrzymania wsparcia – mówi Wojciech Szajnar, dyrektor CPPC.

Samorządy powiatu biłgorajskiego chętnie ze wsparcia skorzystały i rozpoczęły już przekazywanie sprzętu uczniom. Gmina Józefów otrzymała 60 tys. zł.

Za te pieniądze kupiliśmy 26 laptopów z oprogramowaniem i dostępem do internetu, które trafią do wszystkich szkół w gminie. Ze sprzętu będą korzystać zarówno uczniowie placówek w Józefowie i Majdanie Nepryskim, prowadzonych przez samorząd, jak i szkół stowarzyszeniowych w Górecku Starym i Stanisławowie – mówi burmistrz Józefowa Roman Dziura.

10 laptopów otrzyma szkoła w Józefowie, 8 zostanie przekazanych do Stanisławowa, a po 4 trafią do placówek w Majdanie Nepryskim i Górecku Starym.

W gminie Frampol 21 laptopów z oprogramowaniem i dostępem do internetu, trafiło do uczniów szkół. Sprzęt posłuży uczniom nie posiadającym komputerów do zdalnej nauki realizowanej w czasie pandemii. Dystrybucją sprzętu wśród uczniów zajmą się dyrektorzy szkół, którzy przekażą go użytkownikom na podstawie umowy użyczenia.

 

Gminie Biłgoraj udało się zakupić 25 laptopów wraz z odpowiednim oprogramowaniem. Sprzęt ten zostanie przekazany do szkół w miejscowościach: Dąbrowica, Dereźnia Solska, Gromada, Hedwiżyn, Korytków Duży, Sól, Stary Bidaczów. Wkrótce też trafi do najbardziej potrzebujących uczniów.

Kwota jaką otrzymały gminy zależała od tzw. kategorii gminy, mówiącej o ilości uczniów. Kategoria I – 35 tys. zł, kategoria II – 45 tys. zł, kategoria III – 60 tys. zł, kategoria IV – 70 tys. zł, kategoria V – 80 tys. zł, kategoria VI – 100 tys. zł.

W powiecie biłgorajskim dofinansowanie na ten cel przyznane zostało dla: 

– Miasta Biłgoraj – 100 tys zł,

– Gminy Biłgoraj  – 70 tys. zł,

– Gminy Aleksandrów  –  45 tys. zł,

- Reklama -

– Gminy Biszcza  –  45 tys. zł,

– Gminy Frampol – 60 tys. zł,

– Gminy Goraj –  45 tys. zł,

– Gminy Józefów – 60 tys. zł,

– Gminy Księżpol – 60 tys. zł,

– Gminy Łukowa – 60 tys. zł,

– Gminy Obsza –  60 tys. zł,

– Gminy Potok Górny – 60 tys. zł,

– Gminy Tarnogród – 60 tys. zł,

– Gminy Tereszpol – 45 tys. zł,

– Gminy Turobin – 60 tys. zł.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.