kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Sprowadzenia samochodu z Czech – co warto wiedzieć?

Artykuł sponsorowany

- Reklama -

Ktoś zachęca Cię do sprowadzenia samochodu z Czech? Nie wiesz, czy to dobry pomysł? A może po prostu liczysz na wskazówki, które pokazują, jak można sprowadzić samochód z Czech? Znajdziesz je w poniższym tekście, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Sprowadzenie samochodu z Czech – czy warto?

toyota Yaris

Czeski rynek nie jest duży, więc na pewno nie ma porównania z niemieckim, francuskim, czy nawet holenderskim. Mimo wszystko nie brakuje tutaj zadbanych modeli, szczególnie marki Skoda. Co więcej, to właśnie w Czechach ceny są znacznie przystępniejsze niż w Polsce, ale nie ma co oczekiwać, że kupimy tutaj pojazd za pół darmo. Za to możemy liczyć na dobry stan pojazdu, ponieważ jak wskazuje https://autoumowa.pl/, większość Czechów raczej dba o swoje pojazdy.

Regularnie je kontrolują, a jeśli występują jakieś usterki i nieprawidłowości, to szybko je usuwają i to z wykorzystaniem podzespołów z wyższej półki. To sprawia, że stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla pojazdów sprowadzanych z Niemiec, czy innych popularnych krajów. Poza tym koszt samego sprawdzenia pojazdu jest dokładnie taki sam, jak w przypadku innych krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej, więc nie trzeba obawiać się wyższych wydatków.

Jak i gdzie szukać ofert?

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Biorąc pod uwagę fakt, że zamierzamy sprowadzić samochód z innego kraju, to ofert najłatwiej nam będzie szukać w sieci. W szczególności powinniśmy zainteresować się czeskimi stronami z samochodami, ale tylko tymi, które są sprawdzone i godne zaufania. Za taką na pewno można uznać carsc.cz, ponieważ to jeden z największych portali motoryzacyjnych u naszych sąsiadów.

Obejmuje pojazdy używane od wielu różnych marek. Do tego jest to portal łatwy w obsłudze, choć dostępny jedynie w języku czeskim. Jednak do wyboru czekają też inne czeskie strony z autami, a ooyyo.com dostępna jest w języku polskim. Ciekawostką może być fakt, że ten serwis obejmuje oferty pojazdów z wielu różnych krajów, a wśród nich są właśnie Czechy.

Na stronie można ustawiać swoje parametry wyszukiwania, co sprawia, że skupimy się wyłącznie na ofertach zgodnych z naszymi oczekiwaniami. Kolejny większy serwis aukcyjny to aaaauto.cz i tutaj pojawiają się oferty z pojazdami sprzedawanymi na terenie Czech. Niestety tutaj również dostępny jest tylko język czeski, ale można wykorzystać Google Translator. Godna uwagi jest także strona autorunda.cze, ponieważ należy do autokomisu funkcjonującego w Pradze. Dostępna jest w języku polskim, a ofert jest tak wiele, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni samochód.

Jeśli nie jesteśmy fanami szukania pojazdów za pośrednictwem Internetu, to zawsze możemy rozważyć osobisty wyjazd do Czech, zwłaszcza że wiele osób sprzedaje tutaj pojazdy na własną rękę. Często można spotkać się, z tym że Czesi publikują ogłoszenia w prasie lub naklejają na szybie informację o chęci sprzedania pojazdu. U naszych sąsiadów działają też dobrze wyposażone komisy, choć musimy liczyć się z tym, że w nich ceny pojazdów będą nieco wyższe.

Sprowadzenie samochodu z Czech – formalności

Auta z Czech, podobnie jak z innych krajów Unii Europejskiej, można łatwo sprowadzić do Polski. Zanim jednak się na to zdecydujemy, warto go dokładnie sprawdzić. Przede wszystkim mowa tutaj o weryfikacji pojazdu pod kątem legalności w świetle prawa, ponieważ za granicą także można trafić na samochody pochodzące z kradzieży. Ich zakup będzie oznaczał dla nas spore nieprzyjemności, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy, lepiej zapoznać się z kompletną dokumentacją i sprawdzić auto pod kątem ewentualnych usterek. To, jak sprowadzimy pojazd, zależy już od naszych preferencji.

Możemy przywieźć go na lawecie, zapłacić komuś za dostarczenie auta lub po prostu jechać po niego. Gdy już auto z Czech trafi do Polski, to musimy opłacić akcyzę. Jej wysokość zależy od pojemności silnika oraz roku produkcji auta. Jeśli postawiliśmy na samochód z silnikiem o pojemności do 2000 cm3, to zapłacimy akcyzę w wysokości 3,1% wartości pojazdu. Z kolei jeśli wybór padł na pojazd z silnikiem powyżej 2000 cm3, to akcyza wyniesie nas 18,6% wartości pojazdu. Nieco inaczej wyglądają stawki za hybrydy, ponieważ w zależności od napędu może wahać się od 1,55 do 9,3% wartości pojazdu.

Z racji tego, że dokumenty z innych krajów nie są akceptowane, to sprowadzony do Polski pojazd, musi być poddany badaniu technicznemu. Przegląd można wykonać w wybranej stacji diagnostycznej, a jeśli zakończy się pozytywnie, to otrzymamy stosowny dokument i będziemy mogli przejść do rejestracji auta. W tym celu trzeba udać się do wydziału komunikacji właściwiej dla miejsca zamieszkania z kompletem dokumentów, w tym na przykład z wnioskiem o rejestrację pojazdu, starym dowodem rejestracyjnym, dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi oraz potwierdzeniem nabycia auta (umowa sprzedaży lub faktura). Warto pamiętać, że na rejestrację samochodu z Czech jest trzydzieści dni od przywiezienia go do Polski.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.