kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Spotkanie opłatkowe ruchów i stowarzyszeń katolickich

- Reklama -

13 stycznia 2019 r. odbyło się w Zamościu spotkanie opłatkowe wszystkich ruchów i stowarzyszeń katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Uroczystość rozpoczęła się koncelebrowaną Mszą św. w zamojskiej katedrze.

W Niedzielę Chrztu Pańskiego, w liturgiczne zakończenie okresu Bożego Narodzenia w zamojskiej katedrze, Matce Kościołów, zgromadzili się przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, by uczestniczyć w koncelebrowanej Mszy św., której przewodniczył ks. bp Marian Rojek.

toyota Yaris

W uroczystość wprowadziła zebranych Dorota Szatraj, witając przybyłych i przypominając, że w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej wzrasta ponad 60 stowarzyszeń, ruchów, duszpasterstw i grup katolickich. Proboszcz parafii ks. dr Robert Strus podkreślał, że wszelkie inicjatywy ruchów i stowarzyszeń katolickich zawsze podejmowane są z wolą ks. biskupa ordynariusza diecezji jako głowy Kościoła diecezjalnego.

Słowo Boże wygłosił ks. bp Marian Rojek. – Po co żeśmy się urodzili? Po co przyszliśmy na tę ziemię? Jaki sens ma dla nas historia tego świata i naszego kraju oraz wszelkie wydarzenia z mojego osobistego życia? Co zrobiliśmy z darem naszego chrztu świętego? – pytał zgromadzonych, by dalej, wchodząc w tajemnicę przyjścia na świat Bożego Dziecięcia, wyjaśniać sens ludzkiego istnienia.  – Bóg w historii każdego z nas, decydując się na Dziecię z Betlejem, postawił na naszą przyszłość, na jutro, na wieczność tych, co uwierzą, tych, co przyjmą oraz z odpowiedzią w życiu swoją miłością podejmą Maleńką Miłość. Ci zaś, co liczą tylko na siebie, co liczą na ludzką władzę, tak jak liczył Herod, zabijając poczęte i niekiedy kończące się ludzkie życie, ci, co ufność opierają na swojej ziemskiej sile i na pieniądzach, oni już wybrali, lecz wybrali przeszłość, nie przyszłość. Nie mają nic wspólnego z przyszłością, z przyszłością wynikającą z Bożego miłosierdzia, z życia i miłości – wyjaśniał bp Marian Rojek i podkreślał, że w wydarzeniu Bożego narodzenia Bogu nie chodzi o nic innego jak tylko o ratowanie człowieka. – Urodziny Bożego Dziecięcia zmieniają wszystko w twoim życiu, tak jak w każdej ludzkiej rodzinie przyjście na świat niemowlęcia wszelkie dotychczasowe sprawy wywraca do góry nogami, Niech Boże Narodzenie, jakie dzisiaj jeszcze raz przywołuję, przewartościuje w moim życiu to, co nie jest na swoim miejscu, co nie jest na miejscu, jakie mu wyznaczyła Boża miłość i Boża Opatrzność – powiedział na zakończenie.

Wspólne świętowanie miało dalszy ciąg w salce przy katedrze, dokąd udali się przedstawiciele wspomnianych organizacji. – W okresie Bożego Narodzenia powstał piękny zwyczaj spotykania się wszystkich razem. Zjeżdżamy się z dalekich stron, by być blisko swoich. To jest święto miłości. Tak nazywamy Boże Narodzenie. Bardzo się cieszę, że jest nas tak dużo – mówiła Maria Gmyz, prezes Zarządu Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. – Całym sercem włączam się w życzenia. Niech nimi objęte będą osoby, ale także i wszystkie wspólnoty, które tutaj reprezentujecie poprzez swoją obecność – mówił ks. bp Marian Rojek, kierując do ruchów i stowarzyszeń słowa podziękowania, pozdrowienia i życzeń. Pasterz diecezji życzył, by to wydarzenie Bożego Narodzenia realizowane było w trzech płaszczyznach: fundamentalnej, rodzinnej i społecznej: – Niech misja Bożego Narodzenia w tym potrójnym wymiarze będzie udziałem każdej i każdego z was, i wszystkich naszych wspólnot. O to się modlę jako biskup tej diecezji i o to proszę, byście z tą mocą, z tą misją szli do każdego miejsca, gdzie żyjecie, gdzie się modlicie, pracujecie, uświęcacie się z tą radością Bożego Narodzenia, że Boży Zbawiciel przynosi nam miłość, miłosierdzie Boże dla każdego człowieka. Życzę Bożego błogosławieństwa na Nowy Rok 2019.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Ks. Julian Brzezicki, moderator Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, podziękował księdzu biskupowi, prezes Marii Gmyz i wszystkim organizacjom i ich członkom, którzy wykonują codzienną pracę, modląc się, dając świadectwo i czyniąc dobro. Dziękując za dotychczasowe zaangażowanie życzył natchnienia i mocy Ducha Świętego, siły, entuzjazmu i energii do działania. Ks. Leszek Boryło, asystent kościelny diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, wyraził swoją radość z obecności ruchów i stowarzyszeń, ze spotkania, i życzył, by jeszcze bardziej zaangażowały się w działania wspólnotowe i razem potrafiły tworzyć wielkie dzieła.

Miłym akcentem było wręczenie dyplomu uznania Małgorzacie Farion za organizację Orszaku Trzech Króli w Zamościu, a także okolicznościowych aniołków reprezentantom ruchów z poszczególnych powiatów. Otrzymali je Maria Szado z Biłgoraja, Romana Balodysowicz z Lubaczowa, Adam Kułaj z Zamościa, Anna Rojek, podharcmistrz, komendantka hufca Tomaszów Lubelski, Wojciech Petczuk z Hrubieszowa, Barbara Borkowska z Tomaszowa Lub.

Spotkanie było okazją do wyróżnienia okolicznościowym medalem, ustanowionym w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, ks. bp. Mariana Rojka i ks. Juliana Brzezickiego. Aktu wręczenia dokonali Stanisław Schodziński i major Stanisław Krzysztoń z WiN Oddział w Lublinie.

Podczas spotkania wypracowane zostało stanowisko o jak najszybsze podjęcie działań

legislacyjnych w Parlamencie RP w obronie życia nienarodzonych dzieci.

Nie zabrakło przemówień oraz wspólnego dzielenia się opłatkiem, śpiewu kolęd i poczęstunku, a wszystkiemu towarzyszyła radosna świąteczna atmosfera.

Wśród obecnych na spotkaniu byli również ks. kanclerz Michał Maciołek, proboszcz parafii katedralnej ks. Robert Strus, senator Jerzy Chróścikowski, starosta zamojski, przedstawiciele władz samorządowych, radni Rady Miasta i Rady Powiatu i inne znamienite osoby.

Ruchy i stowarzyszenia katolickie powiatu biłgorajskiego reprezentowały delegacje z Biłgoraja i Tarnogrodu.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.