- Reklama -

- Reklama -

Solary na biłgorajskich dachach

- Reklama -

Zakończył się kolejny etap montażu instalacji solarnych w Biłgoraju. Za kwotę ponad 5 mln zł zamontowano 72 kotły na biomasę i 386 instalacji solarnych.

- Reklama -

Do końca listopada na terenie miasta zamontowano 386 instalacji solarnych oraz 72 kotły na biomasę. Inwestycja była realizowana w ramach zadania „Wykorzystanie energii przyjaznej środowisku poprzez montaż instalacji solarnych i kotłów na biomasę w Biłgoraju”Inwestycja dofinansowana była ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Jej całkowita wartość wyniosła 5 mln 179 tys. zł. Dofinansowanie wyniosło 85% zadania.

Przypomnijmy. Inwestycja przeciągała się w czasie. Informacja o dofinansowaniu tego zdania była w grudniu 2016 roku. Samorząd był jednak ostrożny z ogłaszaniem przetargu. Nie wiadomo było, czy zadanie ma zostać potraktowane jako roboty budowlane, czy jako dostawa urządzeń. Wątpliwości tych żadna z instytucji nie umiała rozwiać. Ostrożność była konieczna. W przypadku jakichkolwiek nieścisłości, niezgodności z przepisami jest ryzyko nałożenia korekty finansowej w wysokości nawet 20% lub utraty dotacji. Problemy udało się rozwiązać. Dopiero na początku 2018 roku władze miasta rozstrzygnęły przetarg na montaż instalacji solarnych oraz kotłów na biomasę.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Michał mówi

    I znowu te solary? Wpychaja je na siłe. I nie za darmo bo za ciezka kasa. A le po co? przeicez sa ogniwa fotowoltaiczne które wytwarzaja prad. A jak sie ma prad to mozna nim wszysko zrobic. I ogrzac wode i ogrzac mieszkanie i oswietlic nawet. Wiec po co? po co te przestarzałe wynalazki zakładac na dachy? No chyba nie po to zeby je za chwile zrzucac i zakładac ogniwa:) Ale kto to wie. U na wszystko jest mozliwe. Niestety.
    A idac dalej tym tropem mozna by sie wpaic z ogniwami do sieci i prad wyprodukowany odprowadzac w siec. I odbierac go kiedy jest nam potrzebny. Wtedy podwyzki pradu nie byly by dla nas takie straszne. Bo ze one beda kto wie nawet dziecko w przedszkolu. A podwyzka 50%cen energii dla biedaka co zarabia 2 tys zł czy tez emeryta z emerytura 1200zl jest straszna. Ale jakos nikogo to nie obchodzi. Nikt o tym nie mowi. Ale mozna temu powoli zapobiegac zakładajac ogniwa wszedzie gdzie sie da io regulujac to od strony prawnej.
    Tylko po co/
    No wlasnie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.