- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Seniorki zaskoczyły oszustów

74-letnia mieszkanka Biłgoraja tak zaskoczyła oszusta pytaniem o dzielnicowego, że ten natychmiast się rozłączył. Czujnością wykazała się także 72-latka, która postanowiła zweryfikować podane jej przez oszusta nazwisko w biłgorajskiej komendzie. Zdemaskowany mężczyzna, który pod legendą rzekomego rozpracowywania grupy przestępczej próbował je oszukać, tym razem poniósł klęskę. Policjanci poszukują oszusta i po raz kolejny apelują o rozwagę i ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

- Reklama -

Wczoraj biłgorajscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia o próbie wyłudzenia pieniędzy od mieszkanek miasta. Pierwsza telefon od oszusta odebrała 74-latka. Rozmówca przedstawił się jako policjant biłgorajskiej komendy. Podał fałszywe nazwisko i numer służbowy. W trakcie rozmowy powiedział, że zajmuje się rozpracowywaniem grupy przestępczej okradającej starsze osoby z oszczędności. Usiłował również wypytać kobietę, jakie środki pieniężne posiada. Następnie poinformował rozmówczynię, że przestępcy podrobili jej dokument tożsamości i wykorzystają go do wypłacenia pieniędzy z jej banku.

Czujna kobieta zapytała rzekomego policjanta czy wie, kto jest jej dzielnicowym, ponieważ chciałaby się z nim skontaktować w innej sprawie. Zaskoczony oszust po usłyszeniu pytania zakończył rozmowę. Kobieta skontaktowała się z bankiem i ustaliła, że nikt nie próbował wypłacić jej pieniędzy. Następnie o zdarzeniu poinformowała bliskich, którzy z kolei powiadomili policjantów.

30 minut później podobny telefon odebrała 72-letnia mieszkanka Biłgoraja. Kobieta zapamiętała fałszywe nazwisko rzekomego policjanta i skontaktowała się z biłgorajską Komendą Policji, gdzie ustaliła, że nie pracuje tam funkcjonariusz o takim nazwisku. Na szczęście kobiety, które wykazały się spokojem i czujnością, nie dały się oszukać.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści i jak nie stać się ich ofiarą. Prowadzone przez policjantów akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Seniorzy ostrzegani są o tego typu oszustwach za pośrednictwem środków masowego przekazu oraz przez policjantów, którzy organizują spotkania z osobami starszymi. Pamiętajmy jednak, że przestępcy nie pozostają w tyle i modyfikują swoje działania. Wymyślają coraz to inne metody. Oszuści są bezwzględni i wykorzystują różne preteksty, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców. Policjanci poszukują oszustów i po raz kolejny apelują o rozwagę i ostrożność w kontaktach z nieznajomymi

- Reklama -

Przypominamy!

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc, podszywają się pod bliskich, policjantów lub urzędników. Jeśli osoba, podająca się za krewnego, w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze, sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny. Natychmiast przerwijmy rozmowę i skontaktujmy się z właściwym członkiem rodziny. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom nieznajomym. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś, zasłaniając się pośpiechem, ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. O próbie wyłudzenia poinformujmy policjantów.

mł. asp.  Joanna Klimek

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.