- Reklama -

Rodzinny piknik w Różańcu

W Szkole Podstawowej im. S. Kard Wyszyńskiego w Różańcu 9 czerwca br. odbył się piknik rodzinny pod hasłem „Ogród różnorodności”. Dla dzieci i rodziców z wioski przygotowano szereg atrakcji na niedzielne popołudnie. Szkolni wolontariusze zaprezentowali także efekty uczestnictwa w projekcie „Różnorodność nas uskrzydla”.

 

Występy artystyczne w wykonaniu dzieci, loteria fantowa, malowanie twarzy, balonowe zwierzątka i ogromne bańki mydlane to tylko niektóre z atrakcji jakie czekały na uczestników pikniku na placu szkolnym w Różańcu. Słoneczna pogoda sprzyjała zabawom na wolnym powietrzu a cieniem służyły namioty i rozłożysty młody dąb upamiętniający patrona szkoły. Stoiska szybko wypełniły się rodzinami a tańczące na środku placu dzieci skupiały uwagę wszystkich zgromadzonych. Familijny charakter spotkania sprzyjał podsumowaniu projektu „Różnorodność nas uskrzydla” w którym szkoła uczestniczyła. Całość projektu była realizowana i koordynowana przez Fundację Pomocy Dzieciom „Krzyk” w Biłgoraju. Było to zadanie publiczne dofinansowane z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a partnerem organizacyjnym była Szkoła Podstawowa nr 4 w Biłgoraju. Operatorem programu jest Narodowy Instytut Wolności i Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Od jesieni uczniowie ze szkolnego koła wolontariatu uczestniczyli w prowadzonych przez Agnieszkę Neuman-Lipińską warsztatach „Łączy nas wiele”. W sobotnie przedpołudnia gromadzili na zajęciach dotyczących poszanowania wielokulturowości i tolerancji. Najbardziej zaangażowani wolontariusze jeździli w kwietniu na organizowane przez Fundację „Krzyk” wizyty studyjne do Lublina i Warszawy. Poznali tam szereg organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji, które podejmują problemy związane z tolerancją i prawami człowieka.

Następnie przyszedł czas, aby zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystać na rzecz własnego środowiska. Grupa wolontariuszy z pomocą swoich nauczycieli zaplanowali dwie mini akcje społeczne. „Różnorodni językowo, jednakowo kreatywni” to pomysł na poznawanie kultury języka różnych krajów europejskich. Kolejne miesiące były dla uczniów szkoły podróżą po krajach niemieckojęzycznych, Rosji i Wielkiej Brytanii. Towarzyszyły temu quizy i zabawy językowe, a także pomysłowe prezentacje dorobku kulturowego, których adresatami byli szkolni koledzy i koleżanki.

Druga akcja młodzieży skierowana była do wiejskiej społeczności wsi. „Różaniec – ogród różnorodności” to działania mające na celu uzmysłowienie mieszkańcom pochodzenia nazwy miejscowości i propagowanie sadzenia róż w przydomowych ogrodach. Odbyły się więc warsztaty wykonywania różnymi technikami róż z bibuły, pokaz florystyczny i konkurs plastyczny na najpiękniejszą różę. Natomiast późną wiosną przeprowadzono nasadzenia krzewów różanych w przestrzeni publicznej wsi. W nawiązaniu do obchodzonego w kraju 100 lecia Niepodległości Polski, róże posadzone zostały w miejscach pamięci m.in.: przy pomnikach ofiar II wojny światowej i przy obelisku upamiętniającym niesiniejącą już cerkiew. Dodatkowym owocem uczestnictwa w  projekcie było stworzenie emblematu szkoły i wykonanie reprezentacyjnych koszulek z nadrukiem.

Wolontariusze z Różańca wzięli wzięli także udział w „Festiwalu Różnorodności” w Biłgoraju, gdzie spotkali się z grupami szkolnymi realizującymi projekt „Różnorodność nas uskrzydla” z terenu całego powiatu. Prezentowali swoje osiągnięcia i wystąpili z układem tanecznym na scenie letniej BCK. Opiekę nad przebiegiem projektu z ramienia szkoły sprawowali Karolina Dołomisiewicz i Bogdan Antolak. Podczas niedzielnego pikniku z rąk dyrektor szkoły, Jadwigi Patro wszyscy zaangażowani wolontariusze otrzymali podziękowania i nagrody. Zadowolenie z efektów projektu i gratulacje dla uczestników skierowała do nauczycieli i młodzieży, obecna na podsumowaniu, koordynatorka projektu i członek zarządu Fundacji „Krzyk” Agnieszka Neuman-Lipińska.

Piknik pod hasłem „Ogród różnorodności” okazał się wspaniałą okazją do integracji mieszkańców dwóch różanieckich sołectw i społeczności uczniowskich na co dzień przebywających w gmachu głównym szkoły i w filii. Dzieci i ich rodzice mogli w trakcie pikniku skorzystać z grilla i kiermaszu ciast. Z głośników  co jakiś czas rozbrzmiewały  znane przeboje muzyki rozrywkowej. Wyjątkową atrakcją pikniku były prezentowane w japońskim teatrzyku Kamishibai „Bajki Świata”, które udostępniła Biblioteka Pedagogiczna w Biłgoraju. Jednak najwięcej radości i zabawy dostarczyła dzieciakom

dmuchana zjeżdżalnia, która okazała się przebojem całej imprezy.

Piotr Kupczak

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.