- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Przebudowy oświetlenia nie będzie

Władze miasta miały w planach przebudowę oświetlenia ulicznego. Miało być widniej i oszczędniej. Tak jednak nie będzie. Nie udało się pozyskać dofinasowania na ten cel.

- Reklama -

Władze miasta chciały, aby na słupach oświetleniowych było coraz więcej żarówek energooszczędnych. Samorząd Biłgoraja na ten cel planował pozyskać środki zewnętrzne. W minionym roku został złożony wniosek o dofinansowanie zadania pn. „Budowa i modernizacja energooszczędnego oświetlenia w Biłgoraju”, który miałby być dofinansowany ze środków  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Pieniędzy nie udało się pozyskać. Z terenu naszego powiatu w tym rozdaniu poszczęściło się gminie Goraj, Biszcza i Potok Górny. W Biłgoraju inwestycja nie będzie wykonywana. Zadanie to zostało usunięte z budżetu miasta. – Z budżetu miasta wykreślamy zadanie budowa i modernizacja oświetlenia ulicznego. Nie otrzymaliśmy dofinasowania i z całą pewnością tego zadania nie wykonamy ze środków własnych – mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta skarbnik Roman Żuk. 

- Reklama -

Warto zaznaczyć, że Biłgoraj jest w 52 procentach oświetlony ekologicznym światłem LED-ów. W gronie polskich miast jest pionierem stosującym tę technologię w oświetlaniu ulic, parków i skwerów. LED-y zużywają 50-70 proc. mniej energii niż ich sodowe odpowiedniki, są żywotniejsze i trwalsze. Przyjmuje się, że te zamontowane w Biłgoraju mogą bezawaryjnie świecić do 100 000 godzin, czyli nawet 20 lat, co także wpływa na ich opłacalność. Warto wspomnieć, że oprawy zamontowane w 2011 roku przy ulicy Puszkina nadal bezawaryjnie świecą. LED-y emitują białe światło, co według fachowców wpływa na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza w przypadku pieszych i rowerzystów, którzy, będąc lepiej oświetlanymi, umożliwiają kierowcom szybsze rozpoznanie postaci i szybszą reakcję.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.