- Reklama -

Przebudowy oświetlenia nie będzie

Władze miasta miały w planach przebudowę oświetlenia ulicznego. Miało być widniej i oszczędniej. Tak jednak nie będzie. Nie udało się pozyskać dofinasowania na ten cel.

Władze miasta chciały, aby na słupach oświetleniowych było coraz więcej żarówek energooszczędnych. Samorząd Biłgoraja na ten cel planował pozyskać środki zewnętrzne. W minionym roku został złożony wniosek o dofinansowanie zadania pn. “Budowa i modernizacja energooszczędnego oświetlenia w Biłgoraju”, który miałby być dofinansowany ze środków  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Pieniędzy nie udało się pozyskać. Z terenu naszego powiatu w tym rozdaniu poszczęściło się gminie Goraj, Biszcza i Potok Górny. W Biłgoraju inwestycja nie będzie wykonywana. Zadanie to zostało usunięte z budżetu miasta. – Z budżetu miasta wykreślamy zadanie budowa i modernizacja oświetlenia ulicznego. Nie otrzymaliśmy dofinasowania i z całą pewnością tego zadania nie wykonamy ze środków własnych – mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta skarbnik Roman Żuk. 

- Reklama -

Warto zaznaczyć, że Biłgoraj jest w 52 procentach oświetlony ekologicznym światłem LED-ów. W gronie polskich miast jest pionierem stosującym tę technologię w oświetlaniu ulic, parków i skwerów. LED-y zużywają 50-70 proc. mniej energii niż ich sodowe odpowiedniki, są żywotniejsze i trwalsze. Przyjmuje się, że te zamontowane w Biłgoraju mogą bezawaryjnie świecić do 100 000 godzin, czyli nawet 20 lat, co także wpływa na ich opłacalność. Warto wspomnieć, że oprawy zamontowane w 2011 roku przy ulicy Puszkina nadal bezawaryjnie świecą. LED-y emitują białe światło, co według fachowców wpływa na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza w przypadku pieszych i rowerzystów, którzy, będąc lepiej oświetlanymi, umożliwiają kierowcom szybsze rozpoznanie postaci i szybszą reakcję.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.