- Reklama -

- Reklama -

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” w Aleksandrowie podsumowany

"Książki są fajne". Zdanie wypowiedziane przez jednego z aleksandrowskich trzylatków to najlepsza rekomendacja, że projekt "Mała Książka – wielki człowiek" to sukces w promowaniu rodzinnego czytania.

- Reklama -

Dzięki Instytutowi Książki maluchom w Aleksandrowie rozdano 40 Wyprawek Czytelniczych. Podczas spotkań rozpoczynających projekt dzieci poznały bibliotekę, słuchały fragmentów książek czytanych przez rodziców oraz bawiły się książkami-zabawkami w Kąciku Malucha. Rodzice natomiast uczestniczyli w dyskusji na temat korzyści płynących z codziennego głośnego czytania dzieciom. Następnie trzylatki, wypożyczając książki, dzielnie zbierały naklejki na swoich karatach bibliotecznych.

Uroczyste podsumowanie projektu w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie odbyło się 12 grudnia 2018 roku. Partnerem aleksandrowskiej biblioteki w jego realizacji było Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie. Podczas spotkania pamiątkowe dyplomy i drobne upominki trzylatkom wręczyły kierownik biblioteki Justyna Bździuch i dyrektor przedszkola Marzena Krajewska. Maluchy malowały ilustracje do swojej ulubionej historyjki z książki. Brały również udział w zabawach ruchowych tematycznie nawiązujących do książek i biblioteki. Dzieci wysłuchały także opowiadania „Kicia Kocia w bibliotece” Anity Głowińskiej, które przeczytała dyrektor przedszkola.

Rodzice trzylatków wspaniale zaangażowali się w codzienne czytanie swoim pociechom. W promowanie czytania aktywnie włączyły się również wychowawczynie z przedszkola Barbara Dudko i Katarzyna Pastuszek. Projekt „Mała książka – wielki człowiek”, realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Aleksandrowie, przyniósł piękne efekty w promowaniu czytelnictwa.

Jak podaje Instytut Książki:  W pilotażowej edycji kampanii społecznej „Mała Książka – Wielki Człowiek”, realizowanej przez Instytut Książki w ramach promocji czytelnictwa wśród trzylatków, wzięło już udział prawie 22 tys. dzieci. W 3 tys. bibliotek w całej Polsce na małych czytelników czekała w prezencie wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza.  Projektowi towarzyszy ogólnopolska kampania medialna z udziałem znanego małżeństwa: aktorki Joanny Koroniewskiej-Dowbor oraz dziennikarza Macieja Dowbora. We wrześniu tego roku 3 tys. placówek bibliotecznych w całej Polsce przystąpiło do pilotażowej edycji projektu dla trzylatków realizowanego w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Ma ona zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Od września do listopada już prawie 22 tys. dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną otrzymało w prezencie swoje Wyprawki Czytelnicze. W każdej znalazły się: książka Pierwsze wiersze dla…, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowany przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszura dla rodziców Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, mały czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu – imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

- Reklama -

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających z czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Ma zachęcać rodziców do jak najczęstszego spędzania czasu z dzieckiem na wspólnym czytaniu i zabawie z książką, a także do wyrabiania w dziecku nawyku czytelniczego przez regularne wizyty w bibliotece.

Listę bibliotek zaangażowanych w projekt można znaleźć tutaj:

http://wielki-czlowiek.graffiti.nq.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/biblio.pdf

Przed świętami warto pomyśleć nie tylko o prezentach pod choinkę, ale i o najwspanialszym prezencie, jaki możemy dać naszemu dziecku. To czas, który mu poświęcimy na wspólne czytanie książki, i miłość do literatury, która pozostanie na całe życie. Zachęcamy do odwiedzenia strony kampanii www.wielki-czlowiek.pl

oraz do obejrzenia spotu promocyjnego:

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.