- Reklama -

Młody mistrz doceniony

W poniedziałek 16 września w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyła się konferencja poświęcona zawarciu umowy na promocję województwa lubelskiego podczas wybranych europejskich zawodów kartingowych przez zawodnika Marcela Surmacza.

W spotkaniu uczestniczyli: przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, dyrektor Departamentu Gospodarki i Wspierania Przedsiębiorczości  Tadeusz Buczek, etatowy członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego Beata Strzałka oraz kierowca kartingowy Marcel Surmacz.

Marcel Surmacz, kierowca sportu kartingowego, to dwukrotny mistrz Polski oraz dwukrotny międzynarodowy mistrz Węgier, czterokrotny mistrz Europy Centralno-Wschodniej, promuje województwo lubelskie podczas udziału w zawodach CEE Central Eastern European (Triniec Czechy), EuroTrophy Mistrzostwa Europy (Wackersdorf Niemcy), CEE Central Eastern European (Bruck Austria) oraz Grand Finals Sarno (Włochy) w październiku 2019 roku.

Zarząd Województwa Lubelskiego na posiedzeniu w dniu 13 sierpnia br. uznał, iż udział zawodnika sportu kartingowego Marcela Surmacza w zawodach CEE Central Eastern European (Triniec Czechy) w dniach 30.08-01.09.2019 r., EuroTrophy Mistrzostwa Europy (Wackersdorf  Niemcy) w dniach 06-08.09.2019 r., CEE  Central Eastern European (Bruck Austria) w dniach 20-22.09.2019 r. oraz Grand Finals Sarno (Włochy) w październiku 2019 r. stanowi doskonałą okazję do promocji województwa lubelskiego i wyasygnował na ten cel ze środków projektu pt.”Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II” kwotę 20 tys. zł brutto.

Reprezentujący Klub Sportowy Moto-Kart „Energetyk” z Biłgoraju Marcel Surmacz (14 lat) urodził się w 2015 r. w Lublinie. Licencję wyścigową uzyskał w 2011 r. Mimo młodego wieku na swoim koncie ma już wiele sukcesów w zawodach krajowych i międzynarodowych w kategorii Rotax Max Challenge. Dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Polski oraz dwukrotnie międzynarodowego mistrza Węgier. Jako pierwszy Polak czterokrotnie zwyciężył w europejskiej serii Rotax Central Eastern Europe. Zainteresowanie motoryzacją zdradzał już od najmłodszych lat. Za kierownicą gokarta zasiadł po raz pierwszy w wieku 3,5 lat.

Osiągnięcia sportowe Marcela Surmacza

Marcel dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Polski oraz dwukrotnie międzynarodowego mistrza Węgier. Czterokrotnie zwyciężał także w klasyfikacji generalnej Central Eastern Europe Rotax Max Challenge, zdobywając tytuł mistrza Europy Centralno-Wschodniej.

W latach 2008-2011 startował w pokazach kartingowych na zawodach różnej rangi.

- Reklama -

W 2012 roku był najmłodszym zawodnikiem startującym w zawodach strefowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. W kartingowych Mistrzostwach Strefy Centralno-Wschodniej zdobył tytuł mistrza Strefy.

W 2013 r. we Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży, organizowanym pod Patronatem Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego i Ministerstwa Sportu i Turystyki, zdobył tytuł mistrza Polski młodzików w kategorii 125 Rotax Micro Max. W sezonie 2013 stanął już na podium Pucharu Polski, kończąc rozgrywki na trzeciej pozycji.

W 2014 roku startował w kraju i za granicą w zawodach rangi mistrzostw Polski, mistrzostw Europy Centralno-Wschodniej, zdobywając tytuły mistrzowskie. W kartingowych Mistrzostwach Polski Młodzików został wicemistrzem Polski młodzików, a w zawodach międzynarodowych Central Eastern Europe Rotax Max (Kartingowe Mistrzostwa Europy Strefy Centralno-Wschodniej) wywalczył tytuł mistrza Europy Centralno-Wschodniej. Od tamtej pory jego kartingowa kariera nabrała rozpędu.

W 2015 r. w zawodach krajowych zdobył tytuł mistrza Polski w kategorii Rotax Mini Max, ponadto zdobył I miejsce we Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży, a w zawodach pucharowych Rotax Max Challenge zdobył III miejsce. W zawodach międzynarodowych Central Estern Europe (CEE) zdobył tytuł mistrza Europy Centralno-Wschodniej w kategorii Rotax Mini Max. W Grand Festiwalu, który odbył się w Portugalii, Marcel Surmacz startował w kategorii Mini Max w światowej obsadzie, w której startowało 156 zawodników reprezentujących światowe potęgi sportu kartingowego.

W 2016 roku był pierwszym i jedynym kierowcą, który w trzech ostatnich latach wygrał europejską klasyfikację w sporcie kartingowym w Central Eastern Europe Rotax Max Challenge (Mistrzostwa Europy Centralno-Wschodniej). Młodziutki kierowca z Tarnogrodu błysnął również w międzynarodowej serii BNL, gdzie pomyślnie zadebiutował na torze belgijskim w Genk. Zebrał wówczas bardzo dobre recenzje, a jego poczynania zaczęli obserwować zagraniczni skauci, nie tylko związani z fabryką włoską Birela, którą poprzez występy w KMS Marcel reprezentuje. Rewelacyjnie spisał się również w zawodach Morawskiego Pucharu. To pierwszy przypadek, by kierowca kategorii Mini Max w swoim debiucie wśród juniorów wygrał zawody Morawskiego Pucharu. W 2016 roku w kategorii Rotax Mini Max zdobył tytuł mistrza Europy Centralno-Wschodniej, międzynarodowego mistrza Węgier oraz wywalczył I miejsce – zdobywca pucharu Moraw.

W 2017 roku jako najmłodszy zawodnik, mający 12 lat, wystartował w zawodach w kategorii Rotax Junior Max i w zawodach międzynarodowych Central Eastern Europe Rotax Max Challenge 2017 zajął  w klasyfikacji generalnej II miejsce i zdobył tytuł wicemistrza Europy Centralno-Wschodniej. Do I miejsca zabrakło mu tylko 3 pkt.

W 2018 roku w zawodach Central Eastern Europe Rotax Max Challenge 2018 został Mistrzem Europy Centralno-Wschodniej w kategorii Rotax Junior Max, a ponadto w zawodach Hungarian International Open Championship 2018 w kategorii Rotax Junior Max, w których wystartowało 49 zawodników z 17 państw, zdobył tytuł międzynarodowego mistrza Węgier.

W 2019 roku zwyciężył w międzynarodowych zawodach Morawskiego Pucharu. W tym sezonie również ma spore szanse na kolejny mistrzowski tytuł. Dwukrotnie wygrał zawody w Słomczynie i ostatnio w Tryńcu. Po 4 rundach Central Eastern Europe (CEE) zajmuje I miejsce w klasyfikacji generalnej, mając przewagę nad drugim zawodnikiem 19 pkt. Praktycznie już wywalczył po raz piąty Mistrzostwo Europy Centralno-Wschodniej i bilet na Finał Światowy, który odbędzie się w Sarno we Włoszech. W zawodach Euro Trophy (Mistrzostwa Europy) po dwóch rundach zajmuje wysokie V miejsce. Druga runda ze względu na sprzęt była niezbyt udana. Mamy nadzieję, że w trzeciej rundzie, która odbędzie się w dniach 06-08.09 w Niemczech sprzęt już nie zawiedzie. Marcel Surmacz z pewnością może stanowić wzór do naśladowania dla wielu młodych osób, które „czują” zapał do motoryzacji i motosportu. Bardzo możliwe, że w niedalekiej przyszłości tego młodego kierowcę zobaczymy w barwach fabrycznego teamu Birela, bo wcześniej czy później to nastąpi.

Potencjału i talentu wychowanka polskiej serii Rotax Max Challenge nie sposób nie zauważyć, co doskonale potwierdzają odnoszone sukcesy.

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Jerzy mówi

    No , to był komentarz.Rozum, świadomość, mądrość potęgą świata.! Pamiętaj

  2. Ruda mówi

    Urodził się w 2015 r…. A jeździł już w 2008, czyli kilka lat przed poczęciem 😂

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.