- Reklama -

- Reklama -

Kościół w Tarnogrodzie odzyskuje dawny blask

Zakończyły się prace przy elewacjach kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie. Zostały już oficjalnie odebrane przez delegaturę zamojską Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie: - W tym roku prace skoncentrowały się na elewacji północnej i południowej oraz prezbiterium - pokazuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Reklama -

Prace obejmowały one konserwację tynków przęseł bocznych z warstwą wykończeniową, konserwację detali architektonicznych wykonanych z zaprawy, konserwację detali architektonicznych wykonanych z kamienia. W ramach prac zajęto się też obróbkami blacharskimi.
Cała elewacja wraz z detalem architektonicznym na przestrzeni wieków była kilkukrotnie przemalowywana. W ostatnich latach przęsła elewacji kościoła były w kolorze chłodnej bieli z ciemno-szarymi detalami architektonicznymi – gzymsami, latarniami.
-Prace konserwatorskie przy detalach architektonicznych polegały przede wszystkim na usunięciu wtórnych przemalowań – kamienne detale były pokryte kilkoma warstwami malarskimi, ostatnia z nich była ciemno-szara. Komisja konserwatorska postanowiła odsłonić naturalny kamień, z kolei w miejscach detali wykonanych z zaprawy – wykonać malarską imitację kamienia. Ponadto postanowiono delikatnie za pomocą koloru wydobyć pilastry, nadając fasadzie większą trójwymiarowość oraz podkreślając jej wertykalizm. Zakończone prace miały na celu przywrócenie pierwotnej kolorystki elewacji kościoła, konserwację elementów kamiennych m.in. latarni.
toyota Yaris
Odebrane prace stanowiły całość dotacji przyznanej w roku 2023r. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu wojewody, którego dysponentem jest Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a także ze środków własnych Parafii – informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

 

Budowę kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie rozpoczęto ok. 1751 roku z fundacji Tomasza Antoniego Zamoyskiego. Świątynia została ukończona po 1771 roku sumptem Jana Jakuba Zamoyskiego. Kościół jest przykładem architektury rokokowej. Wzniesiony został wg projektu Bernarda Meretyna, architekta lwowskiego, pochodzenia niemieckiego (zm. 1759). Wewnątrz świątyni znajduje się ołtarz główny, który pierwotnie znajdował się w katedrze zamojskiej. Ołtarz został poddany pracom konserwatorskim w roku 2021.

 

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

dav

 

 

foto: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Józef mówi

    Zazdroszczę dawnym katolikom z Tarnogrodu widoku. Dzisiejsza wizja tamtych czasów i budowli, trąca ” myszką”. Upominam się w imieniu „dawnych”, o umiar i dostosowanie terenu przy Kościele do tamtych czasów. Kościół odnowiono, ale nie odrestaurowano. Bruki są współczesne, jak i okucia, (itp). A niskie trawy – to grzech i niekompetencja Państwa z LWKZ !!! Kościół odnowiono, ale nie odrestaurowano. Picowana restauracja, by rozliczyć dotacje.

  2. Anonim mówi

    zegar słoneczny zniknął ze ściany

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.