- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Jesteśmy najlepsi w Polsce. Powiat biłgorajski dołożył swoje

Piróg biłgorajski zna pewnie każdy. Możliwe, że żurawinówkę biłgorajską też sporo osób. A do tego zupa cebulowa z Goraja, czy olej tarnogrodzki. To wszystko produkty z powiatu biłgorajskiego, wpisane na listę produktów tradycyjnych. Dziś okazało się, że jesteśmy najlepsi w Polsce! Znacie i próbowaliście przynajmniej tych z powiatu biłgorajskiego? Nie licząc żurawinówki ...

- Reklama -

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, już 250 potraw z Lubelszczyzny jest wpisanych na Ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych, co daje nam pierwsze miejsce w kraju.

Dotychczas zajmowaliśmy II miejsce w klasyfikacji województw pod kątem ilości potraw i produktów wpisanych na listę.

- Reklama -

Na ministerialną listę ministra rolnictwa dopisano sześć nowych produktów będących wizytówką województwa lubelskiego: pierogi jagodowe lubelskie, kaczka faszerowana kaszą z Wilkowa, czebureki, zakwas z kiszonych buraków, piróg z jabłkiem i pieróg jaglany starowiejski.

W województwie lubelskim mamy zarejestrowanych ponad 1300 kół gospodyń wiejskich, które chętnie dzielą się przepisami kuchni regionalnej. To właśnie dzięki wysiłkom pań z KGW mogliśmy wpisać kolejne potrawy i produkty na Listę Produktów Tradycyjnych i zająć pierwsze miejsce w klasyfikacji krajowej – przekonuje Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

Lista Produktów Tradycyjnych prowadzona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi to lista produktów rolnych, środków spożywczych i napoi spirytusowych, których jakość lub wyjątkowe właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, czyli takich, które wykorzystywane są od co najmniej 25 lat. Lista służy rozpowszechnianiu informacji dotyczących wytwarzania produktów tradycyjnych. Ma również pogłębić wiedzę konsumentów na temat tradycyjnej żywności i polskiego dziedzictwa kulturowego, a przy tym zwiększyć zainteresowanie podobnymi produktami. Zarejestrowany produkt powinien należeć do dziedzictwa kulturowego regionu, z którego pochodzi.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.