- Reklama -

Jedziemy na finał. Kierunek – przyszłość!

Film z prezentacją swojego zespołu, projekt maszyny przyszłości oraz swoja wersja piosenki "We are the World" – to zadania, które wykonali uczniowie dwóch szkół z gminy Księżpol. Obydwie drużyny zakwalifikowały się do udziału w finale Europejskiego Dnia Współpracy 2019.

Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Starym oraz drużyna ze Szkoły Podstawowej w Księżpolu znalazły się wśród zwycięskich drużyn, które zakwalifikowały się do udziału w finale kampanii edukacyjnej dla szkół w ramach Europejskiego Dnia Współpracy 2019. Ponieważ Program rozpoczął już przygotowania do swojej nowej edycji 2021-2027, hasłem tegorocznego konkursu jest „KIERUNEK – PRZYSZŁOŚĆ!”.  Kampania jest częścią Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020, z którego fundusze pozyskała także gmina Księżpol.

Na konkurs nadesłano 70 zgłoszeń ze szkół w Polsce, Białorusi i na Ukrainie. Właśnie zakończyła się ocena wniosków. Okazało się, że wśród ośmiu zwycięskich polskich drużyn są dwie z gminy Księżpol. Na finał do Rzeszowa pojadą uczniowie z Majdanu Starego i Księżpola. Wówczas, podczas gier, warsztatów i innych działań uczestnicy z trzech krajów będą współpracować w mieszanych, transgranicznych, międzynarodowych zespołach. Uczniowie będą mieli okazję pokazać swoją kreatywność, wiedzę i umiejętności, zawrzeć nowe znajomości i zdobyć ekscytujące doświadczenia, pracując nad wspólnymi zadaniami z 4 dziedzin: technika, sztuka, śpiew, taniec. Celem konkursu jest prezentacja potencjału i możliwości młodych ludzi mieszkających w obszarze przygranicznym jako drogi do lepszej przyszłości. Każdy z uczestników otrzyma zestaw materiałów i gadżetów promocyjnych Unii Europejskiej i Programu.

„Zakończyliśmy ocenę wniosków złożonych w ramach kampanii edukacyjnej dla szkół. Liczba złożonych wniosków (ponad 70!), jakość nadesłanych wniosków potwierdziła, że uczniowie z obszaru programu są bardzo kreatywni. Wybór zwycięskich drużyn był naprawdę trudnym zadaniem. Dziękujemy wszystkim szkołom, które złożyły wnioski. Dziękujemy za wysiłek i zaangażowanie. Zgodnie z zasadami tylko 24 drużyny mogą uczestniczyć w końcowym wydarzeniu kampanii – po 8 z każdego kraju” – czytamy w komunikacie programu.

Zadanie konkursowe nie było łatwe. Trzeba było nagrać krótki film z prezentacją swojego zespołu, w którym można było podkreślić talenty i osiągnięcia członków zespołu, opowiedzieć o swojej szkole i miejscowości, interesujących projektach, a nawet o swoich marzeniach i planach na przyszłość.

Kolejnym zadaniem było narysowanie maszyny przyszłości. Dodatkowo każda drużyna miała ułożyć swój tekst piosenki „We are the World”, zaśpiewać i nagrać utwór. Najciekawsze, najbardziej kreatywne i twórcze zespoły wybrano do udziału w finale.

Drużyny zakwalifikowane do finałowej imprezy kampanii to Szkoła Podstawowa nr 1 w Białobrzegach (woj. podkarpackie), Szkoła Podstawowa w Majdanie Starym (woj. lubelskie), Szkoła Podstawowa w Choroszczy (woj. podlaskie), Szkoła Podstawowa w Księżpolu (woj. lubelskie), Szkoła Podstawowa nr 50 w Białymstoku (woj. podlaskie), Szkoła Podstawowa w Żyrakowie (woj. podkarpackie), Szkoła Podstawowa w Telatynie (woj. lubelskie), Szkoła Podstawowa nr 15 w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Finał odbędzie się w dniach 11-14 września 2019 r. w Rzeszowie.

*

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.