- Reklama -

Jak latem dbać o solary słoneczne

Jak dbać o instalacje solarne w budynkach mieszkalnych w okresie letniej eksploatacji i zwiększonego uzysku ciepła.

Sezon urlopowy wciąż trwa a ilość wyjazdów wakacyjnych nie maleje, warto wiec zapoznać się ze wskazówkami, jak w tym okresie dbać o instalacje solarne w naszych domach.

 1. W czasie intensywnego nasłonecznienia, a przy małym odbiorze ciepłej wody użytkowej, należy w sposób ciągły monitorować temperaturę w kolektorach słonecznych, aby nie doprowadzić do przegrzania instalacji. W przypadkach ekstremalnych należy przykryć kolektory słoneczne płachtami ochronnymi (materiał dowolny w kolorze białym lub srebrnym odpornym na wysokie temperatury, np. płótno bawełniane) zabezpieczającymi przed dalszym wzrostem temperatury. Zabezpieczenia powinny wykonać wykwalifikowane i uprawnione do tego typu prac osoby lub firmy serwisowe. Przykrycie kolektorów należy rozważać w przypadku długoterminowego wyłączenia instalacji z użytkowania, tj. w okresie wyjazdu urlopowego w okresie letnim lub braku możliwości wykorzystania odpowiedniej ilości ciepłej wody użytkowej. Gdy użytkownicy przewidują wyjazd, można ustawić funkcję tryb urlopowy. Funkcja ta powoduje włączenie się chłodzenia nocnego i zabezpieczenia przed przegrzaniem kolektorów.
2. Jako rozwiązanie standardowe zaleca się w przypadku, gdy użytkownik przewiduje niekorzystanie z ciepłej wody użytkowej w okresie zwiększonego nasłonecznienia (tj. w okresie maj – sierpień) lub podczas krótkich wyjazdów w powyższym okresie, ustawienie funkcji chłodzenie (opcja możliwa tylko przy zastosowaniu płaskich kolektorów słonecznych) w sterowniku solarnym. Powyższa funkcja pozwala uniknąć stanu przegrzania instalacji solarnej, co w rezultacie pozwoli zabezpieczyć ją przed uszkodzeniem.

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Hering mówi

    Tytuł maślany. Jak zimą dbać o masło maślane.
    A istnieją solary niesłoneczne?

  2. Mkiolp mówi

    Rurowe to straszne badziewie. Tylko przykrycie im pomoże. Z płaskimi nie ma tegovproblemu

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.