kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Gmina Biszcza w ubiegłym roku

2020 rok minął pod znakiem obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Nie przeszkodziły one jednak w wykonaniu założeń inwestycyjnych przewidzianych w budżecie gminy.

- Reklama -

Jak co roku, tak również w 2020 r. w gminie Biszcza zrealizowano szereg inwestycji, mających na celu poprawę życia jej mieszkańców. Budżet gminy wynosił 22 030 288 zł i większość tych pieniędzy, czyli 18,01 mln zł  pozyskano z różnych źródeł zewnętrznych. Z roku na rok budżet gminy jest coraz większy.

– Dla porównania, budżet gminy Biszcza zapisany w uchwale budżetowej na rok 2021 wynosi ponad 36 mln zł – mówi Zbigniew Pyczko, wójt gminy Biszcza.

urząd MArszałkowski projekt

Inwestycje zrealizowane w 2020 roku

W minionym roku wybudowano dwie nowe studnie głębinowe oraz rozbudowano gminną sieć wodociągowo-kanalizacyjną. Inwestycja kosztowała gminę około 280 tys. zł.

– Nowe studnie głębinowe, które powstały w Wólce Biskiej, mają za zadanie zapewnić bezproblemową dostawę wody mieszkańcom gminy Biszcza – mówi Zbigniew Pyczko, wójt gminy Biszcza.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W ubiegłym roku w ramach projektu „Regionalne e-usługi publiczne dla mieszkańców Miasta Zamość, Gminy Baranów, Gminy Biszcza, Gminy Kurów oraz Powiatu Lubelskiego” w Biszczy powstała również platforma e-Usług publicznych. Koszt tej inwestycji to około 609 tys. zł.

– Głównym celem tego projektu było zwiększenie możliwości wykorzystania przez obywateli i przedsiębiorców wysokiej jakości usług elektronicznych w relacji z Urzędem Gminy Biszcza – dodaje wójt.

Gmina Biszcza stawia również na bezpieczeństwo publiczne. Na budowę, modernizację i bieżące utrzymanie dróg na terenie gminy Biszcza wydatkowano łącznie 1 863 951 zł. Zmodernizowano drogę Biszcza – Tarnogród, Bukowina – Wola Kulońska, wybudowano część chodnika w Biszczy z parkingiem obok szkoły i odwodnieniem tego terenu, opracowano dokumentację techniczną na kolejne dwie drogi gminne.

Ponadto wydatkowano kwotę 212 191 zł na zadania Ochotniczych Straży Pożarnych. Z tego na zakupy inwestycyjne pozyskano z zewnątrz kwotę 51 323 tys. zł.

W ramach dużych inwestycji wykonano termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Bukowinie za kwotę ponad 1,3 mln zł. Była to jedna z bardzo potrzebnych i wyczekiwanych inwestycji w gminie Biszcza.

Wójt gminy i Rada Gminy nie zapominają o potrzebach młodego pokolenia. Na ten cel wydano ponad 250 tys. zł. Za tę kwotę zakupiono posiłki dla dzieci, a z powodu pandemii koronawirusa zrealizowano projekt zdalna szkoła oraz zdalna szkoła+. Do szkół w gminie Biszcza zakupiono sprzęt elektroniczny niezbędny do nauki zdalnej dla uczących się dzieci. W 2020 roku powstała również mobilna pracownia komputerowa oraz zakupiono w sumie 35 tabletów z dostępem do Internetu.

– Warto też podkreślić i zauważyć dbałość samorządu o wizerunek całej gminy. Wykonano dwie wiaty przystankowe i dwie tablice informacyjne drewniane w stylu góralskim (zakopiańskim), które usytuowano w centrum gminy. W stylu bardzo ciekawym i niespotykanym zagospodarowano rondo znajdujące się w centrum gminy. Wykonano i umieszczono na budynku Urzędu Gminy i słupach energetycznych szereg ozdób świątecznych – informuje Zbigniew Pyczko.  Jako samorząd gminy ufundowaliśmy drzwi główne i wewnętrzne do zabytkowego kościoła parafialnego w Biszczy za kwotę 30 tys. zł – dodaje.

W trosce o perspektywiczny rozwój gminy realizowane są prace w zakresie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów gminy – podkreśla wójt.

~Kuliński Michał

- Reklama -

1 komentarz
  1. Mariusz kruk mówi

    Brawo gmino,to muj dom.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.