- Reklama -

Dźwiękiem syreny uczcili godzinę “W”

Punktualnie o 17, w godzinę rozpoczęcia w Warszawie powstania warszawskiego, zawyły w Biłgoraju syreny. Tak mieszkańcy miasta uczcili pamięć o tym bohaterskim zrywie.

Organizatorem uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj oraz burmistrz miasta Biłgoraja. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju. Następnie zebrani, a wśród nich władze miasta i powiatu, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji kombatanckich i związkowych, grupy rekonstrukcji historycznej oraz Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio, przemaszerowali ulicami miasta pod pomnik w Parku Solidarności. Tu dokładnie o godzinie 17 włączono syreny jako znak uczczenia godziny rozpoczęcia powstania warszawskiego.

- Reklama -

Odśpiewano hymn i złożono wiązanki pod pomnikiem poświęconym żołnierzom Armii Krajowej. Była także salwa honorowa i apel poległych. – Powstanie warszawskie miało przynieść wolność całemu krajowi i wszystkim Polakom. Była to próba ocalenia kraju przed zastąpieniem okupacji niemieckiej okupacją sowiecką. Warszawa była jedyną okupowaną przez Niemców stalicą Europy, która przeżywała taki zryw bohaterów. Świadomość celów walki toczonej z okupantem stała się jednym z podstawowych źródeł siły społeczeństwa lat okupacji. Walkę o wolność utożsamiano również z walką o prawa Boże i ludzkie – w okolicznościowym wystąpieniu podkreślał Stanisław Schodziński. – Naród, który chce żyć w wolności, nie może być bierny w momentach, w których decydują się jego losy – dodał. Zaznaczył, że 1 sierpnia 1944 roku warszawiacy dali światu sygnał, że Warszawa walczy.

Przypomnijmy. W całej Polsce tego dnia mieszkańcy wspominali 77. rocznicę powstania warszawskiego. Powstanie warszawskie to największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie. Nierówna walka trwała 63 dni. 1 sierpnia 1944 r. – po latach nieludzkiej i zbrodniczej okupacji niemieckiej, która każdego dnia przynosiła nowe zbrodnie – warszawiacy chwycili za broń. Bitwa o Warszawę przyniosła zagładę miasta, śmierć około 150 tys. osób i wypędzenie reszty mieszkańców stolicy.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.