- Reklama -

- Reklama -

Czy powstanie dom kultury?

Władze gminy Turobin chcą, aby w gminie powstał dom kultury. Na ten cel chcą pozyskać dofinansowanie.

- Reklama -

Jedyną instytucją kultury w gminie Turobin jest obecnie gminna biblioteka. Są plany, aby powstał dom kultury w budynku po byłym internacie. Jeszcze w 2020 roku radni podjęli uchwałę o jego powołaniu. Były również starania o pozyskanie kilkuset tysięcy złotych na modernizację budynku z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki udało się pozyskać, jednak postępowanie przetargowe okazało się bezlitosne. Za otrzymaną kwotę nie udało się wykonać remontu.

Władze gminy na tym nie poprzestają. W tym roku chcą złożyć wniosek do Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. Wójt jest dobrej myśli. – Chcemy stworzyć miejsce, gdzie dzieci będą mogły uczyć się tańczyć czy pobierać lekcje nauki gry na instrumentach. W tej chwili nie mamy takich pomieszczeń. Ponadto chcemy mieć salę widowiskową na różnego rodzaju wydarzenia, m.in. na występy artystyczne i kino wakacyjne i zimowe – mówi wójt gminy Turobin Andrzej Kozina. Dodaje, że mieszkańcy chcą, aby w gminie powstała tego typu instytucja, która będzie ich ubogacać kulturowo. – Gmina Turobin tego potrzebuje a mieszkańcom się to należy. Myślę, że już niebawem powstanie gminny ośrodek kultury – dodaje wójt.

Czytaj także:

- Reklama -

Symboliczna podwyżka

Do tego celu władze gminy chcą zaadaptować budynek po byłym internacie i przywrócić mu dawną świetność. W minionym roku dzięki projektowi Ministerstwa Sprawiedliwości, prawnikom z Pracowni Liderów Prawa udało się posprzątać budynek. Budynek był bardzo zaniedbany, w zasadzie przez 8 lat nic tam nie było wykonane.  W październiku 2021 roku gmina Turobin wykonała izolację fundamentów budynku, a w listopadzie wymieniono wszystkie, tj. 35, okna na PCV.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.