- Reklama -

- Reklama -

Grabczuk

Symboliczna podwyżka

Mieszkańcy gminy Turobin zapłacą więcej za śmieci. Decyzje o podwyżkach podjęli radni podczas grudniowej sesji Rady Gminy Turobin. Szansą na oszczędności jest decyzja o kompostowaniu bioodpadów. Dzięki temu podwyżka wyniesie zaledwie 1 zł od mieszkańca.

- Reklama -

Opłaty za śmieci nieubłaganie rosną niemal w każdej gminie. Więcej zapłacą również mieszkańcy gminy Turobin. Dotychczas stawka od osoby za odpady segregowane wynosiła 12 zł. Teraz będzie to 15 zł. Natomiast za odpady niesegregowane płacili 24 zł miesięcznie od osoby. Kwota ta wzrosła o 6 zł.

Mieszkańcy mają jednak możliwość skorzystania z ulg, jeśli kompostują bioodpady w kompostowniku. Zwolnienie wynosiłoby 2 zł od mieszkańca. Stawka po zniżce wynosiła 13 zł od mieszkańca. Warunkiem zwolnienia jest złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zawierającej informację o posiadaniu kompostownika przydomowego i kompostowaniu w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne.

Grzegorz Wróbel

Skąd podwyżki? Na podstawie obowiązującej umowy z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju gmina Turobin płaci średnio 64 tys. 884 zł miesięcznie za odbiór odpadów od mieszkańców z terenu gminy Turobin. Do tego gmina ponosi dodatkowe koszty związane z dzierżawą i wywozem kontenerów oraz za wywóz gabarytów z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w zależności od potrzeb.

W grudniu minionego roku gmina rozstrzygnęła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Turobin, na podstawie szacunkowej wartości zamówienia na rok 2022 wyliczona została miesięczna stawka opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca.

– Drastyczny wzrost cen obserwuje się w wielu innych gminach. Rynek odpadów w obecnym czasie staje się mocno zmonopolizowany, rosną opłaty na składowiskach odpadów. Co ważne – w gminie Turobin wytwarzana jest bardzo duża ilość w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca – uzasadniają samorządowcy.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Aktualne stawki opłat od mieszkańców już dziś nie bilansują systemu. W założeniu system odbioru odpadów powinien się bilansować, czyli gmina nie powinna zarabiać na tym systemie jak również nie powinna do niego dokładać. Stawki opłat muszą więc pokrywać koszt wywozu i zagospodarowania zebranych od mieszkańców odpadów oraz koszty obsługi.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.