- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Coraz bliżej rozbudowy sieci kolejowej

Jest coraz większa szansa na rozbudowanie linii kolejowej biegnącej przez Biłgoraj. Dzięki temu ruch kolejowy w naszym mieście z pewnością miałby szansę na rozwój.

- Reklama -

Przypomnijmy. Porozumienie w sprawie rozwoju transportu kolejowego zostało podpisane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i samorząd województwa lubelskiego. Powstać ma Lubelska Kolej Aglomeracyjna. Co to oznacza w praktyce? Nowe przystanki, linie kolejowe, szybkie i komfortowe podróżowanie. Lubelska Kolej Aglomeracyjna ma dotrzeć również do stolicy naszego powiatu. Przeanalizowana zostanie możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraju.

Liderem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Obecnie projekt, na którym mogliby zyskać mieszkańcy Biłgoraja i okolic, został zakwalifikowany do drugiego etapu. Teraz wnioskodawcy mogą liczyć na cykliczne spotkania i merytoryczne wsparcie dla wnioskodawców Programu Kolej Plus. – Gratuluję wnioskodawcom, których projekty przeszły do drugiego etapu programu. Ministerstwo infrastruktury systematycznie będzie uzyskiwać informacje na temat postępów prac studialnych prowadzonych przez samorządy na II etapie realizacji Kolei Plus. Z zadowoleniem przyjmujemy duże zainteresowanie samorządów programem – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. deklarują bieżącą współpracę zarówno na etapie przygotowywania przez samorządy przetargu na wykonanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego, jak i podczas jego realizacji. Będziemy organizować cykliczne spotkania, aby wymieniać doświadczenia. Realizacja zgłoszonych projektów pozwoli na istotne zwiększenie dostępności kolei – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

- Reklama -

W drugim etapie samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Aby wypracować jednolity standard koncepcji, samorządy będą pracowały na udostępnionych przez PLK dokumentach przetargowych dla inwestycji punktowych lub liniowych. Przekazane przez PLK informacje pozwalają samorządom na dobre przygotowanie do realizacji kolejnych etapów programu. Po II etapie projekty będą podlegały ocenie wielokryterialnej, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów i kwalifikacja ich do programu.

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku. Jego realizacja wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów Polski. Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury program jest wart 5,6 mld zł. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei.

Obecnie z Biłgoraja nie ma zbyt wiele połączeń kolejowych. Dojechać możemy m.in. do Wrocławia, Krakowa czy Opola.

 

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Nigel mówi

    No cóż za świetny pomysł:). Chyba po to aby odciążyć korkującą się 835 w godzinach szczytu….

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.