- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj zagrożony powodzią

Wszystkie siły są zjednoczone, aby w Biłgoraju nie powtórzyła się sytuacja z 2011 roku, kiedy to Biłgoraj znalazł się pod wodą.

- Reklama -

Intensywne opady deszczu spowodowały, że w Biłgoraju występuje zagrożenie powodzią. Od soboty strażacy mają pełne ręce roboty. Systematycznie wypompowują wodę z zalanych domów i posesji. O tej sytuacji pisaliśmy tutaj: PONAD 30 ZGŁOSZEŃ JEDNEGO DNIAPOWÓDŹ W ŁUKOWEJ oraz BIŁGORAJ POD WODĄ

Obecnie nad zalewem Bojary trwają działania prewencyjnie. Strażacy oraz Wojska Obrony Terytorialnej robią wszystko, aby nie doszło do powodzi. W związku z sytuacją zagrożenia powodzią dzisiaj o godz. 13 do Biłgoraja przyjechał zespół oceny wsparcia, celem ustalenia sytuacji.

– Naszym zadaniem była ocena sytuacji i rekomendacja do użycia sił. Działania rozpoczęto o godzinie 18. Obecnie wspólnie ze strażą umacniamy wały przeciwpowodziowe, napełniamy rękaw wodny przeciwpowodziowy oraz układamy worki z piaskiem. Zalew Bojary szybko wzbiera. Istnieje możliwość powodzi. Władze Biłgoraja postanowiły działać prewencyjnie – informuje kapitan Damian Stanula, oficer prasowy II Lubelskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Obecnie nad zalewem pracuje 30 żołnierzy.

- Reklama -

Trudna sytuacja jest również na terenie gminy Biłgoraj. Wójt Wiesław Różyński wydal komunikat w sprawie powołania sztabu kryzysowego w związku z wystąpieniem na terenie gminy licznych podtopień. „Wójt Gminy Biłgoraj informuje mieszkańców, że w konsekwencji niekorzystnych zjawisk atmosferycznych spowodowanych intensywnymi i ciągłymi opadami istnieje zagrożenie podtopień posesji, budynków mieszkalnych i gospodarczych na terenie gminy Biłgoraj. Na tę okoliczność został w Urzędzie Gminy powołany zespół ds. zarządzania kryzysowego, którego celem jest niesienie doraźnej pomocy mieszkańcom w likwidowaniu lub łagodzeniu skutków podtopień” – czytamy w komunikacie. Prognozy pogody i ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie są sprzyjające dla naszej gminy na najbliższych 7 dni.

Wójt prosi mieszkańców o niezwłoczne informowanie o występujących podtopieniach terenów posesji i budynków.  

Zgłoszenia przyjmują codziennie w godz. od 6.00 do 22.00 Ewa Dycha, Włodzimierz Pabjan. Numery telefonów: 84 688 28 37 lub 84 688 28 66.

Codziennie w godz. od 22.00 do 6.00 zgłoszenia przyjmują wójt i zastępca wójta. Numery telefonów 607 337 556 (wójt), 695 576 000 (zastępca wójta). 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.