- Reklama -

- Reklama -

5 tysięcy dla KGW

Od 2 tygodni obowiązuje ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Została ona dobrze przyjęta zarówno przez samorządy, które dostrzegły korzyści dla rozwoju gmin i lokalnych społeczności, jak i same KGW. Wiele z nich skorzystało już z okazji i zarejestrowało koło.

- Reklama -

Tylko do 27 grudnia zgłoszone w rejestrze koła mogą złożyć wniosek o wsparcie i otrzymać od 3 do 5 tysięcy złotych na swoją działalność i rozwój. Wprowadzone są rozwiązania wyłącznie dla działalności KGW, które mają ułatwić im funkcjonowanie. KGW nabywają osobowość prawną przez wpis do Krajowego Rejestru KGW. Oprócz tego mają zerowe koszty rejestracji, a dochody przeznaczone na działalność statutową są bez podatku dochodowego i bez obowiązku kasy fiskalnej. Koła prowadzą uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów (przychód do 100 tys. zł), są zwolnione z podatku VAT (do 200 tys. zł), brak jest obowiązku rozliczenia rocznego CIT. KGW mają możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, mają dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej, możliwość ubiegania się o środki finansowe w ramach konkursów i dotacji (samorządowych, rządowych), opiekę pełnomocnika do spraw KGW w biurach powiatowych ARiMR oraz pełnomocnika rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw.

Wszelkie informacje dotyczące wdrożenia ustawy można znaleźć na stronie www.kobietygospodarnewyjatkowe.pl. Do dyspozycji jest również codzienny telefoniczny dyżur koordynatora Biura Pełnomocnika Rządu ds. MŚP 22 273 79 61. – Doceniamy działalność Kół Gospodyń Wiejskich, jako organizacji dbających o podniesienie społecznej świadomości na temat tradycji regionów i ocalenia jej od zapomnienia. Wspólnie możemy zatroszczyć się o pozytywny wpływ na rozwój lokalny i regionalny oraz wzmocnić rolę KGW – mówią przedstawiciele Biura Komunikacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

toyota Yaris

A tak premier Mateusz Morawiecki mówił o KGW:

„Drogie, Szanowne Panie,

Koła, w których działacie, mają piękną i wielką historię – ale jeszcze więcej do zrobienia. Dziś, w wolnej Polsce, wciąż potrzebujemy Waszej pracy, Waszych umiejętności, Waszego doświadczenia i Waszego wsparcia w zachowywaniu naszej ojczystej kultury i obyczajów. Bo Polska potrzebuje dobrego, ale tak samo potrzebuje dobrej gospodyni.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Z inicjatywy mojego rządu Sejm uchwalił niedawno ustawę o Kołach Gospodyń Wiejskich, w której zawarliśmy bardzo konkretne – finansowe i administracyjne – narzędzia wsparcia Waszej działalności. To przede wszystkim realna pomoc finansowa – od 3 do 5 tys. złotych na start, ale także ulgi podatkowe, bezpłatna obsługa prawna, ułatwienia formalne. I pełna swoboda wyboru: albo działalność w dotychczasowej formie, albo na nowych, łatwiejszych zasadach.

Dziś budujemy państwo solidarne, budujemy Polskę, która chce wspierać i doceniać wszystkie swoje obywatelki i wszystkich obywateli, a zwłaszcza takie osoby jak Wy, których aktywność przyczynia się do umac­niania więzi społecznych, do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, do kształtowania następnych pokoleń Polaków, dumnych ze swoich korzeni i swojego dziedzictwa.

Raz jeszcze dziękuję Paniom za wielką i ciężką pracę dla Waszych małych ojczyzn i dla naszej wspólnej Ojczyzny. Dla Polski. Z wielką radością wspominam spotkania z Kołami Gospodyń Wiejskich w wielu miejsco­wościach, na jakich miałem zaszczyt w ostatnich miesiącach gościć.

Mam nadzieję, że wsparcie wprowadzane przez mój rząd zostanie przez Panie powitane jako pierwszy krok dla wynagrodzenia wspaniałego trudu, jakie przez dziesięciolecia włożyły wiejskie gospodynie w krzewienie miłości i szacunku do wszystkiego, co polskie. Krok pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Chcemy, żeby wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich miało stały, systemowy charakter, by w pełni docenić pracę, jaką Panie wykonują. I daję Paniom moje słowo, że takie wsparcie zapewnimy i w rządzie, i w samorządach”.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.