- Reklama -

- Reklama -

Folklor i tradycja

W strugach deszczu 19 września w Biłgoraju odbyło się wydarzenie poświęcone kultywowaniu tradycji i kultury terenu Ziemi Biłgorajskiej. Na scenie zaprezentowały się amatorskie zespoły obrzędowe z terenu powiatu oraz zespoły śpiewacze.

- Reklama -

19 września w Zagrodzie Sitarskiej w Biłgoraju już po raz drugi odbył się II Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego zorganizowany przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Wydarzenie miało na celu uświadomić wszystkim, jak piękna jest tradycja i historia naszego regionu, oraz pokazać, jakie powiat biłgorajski ma bogactwo kulturowe, o którym nie należy zapominać.

– Cieszymy się, że możemy gościć tyle osób w tak magicznym i wyjątkowym miejscu, w ukochanym skansenie. Jesteśmy pełni entuzjazmu i dobrego humoru. Przyszedł czas na wydarzenie, które w minionym roku pokochaliśmy  mówi Marek Majewski, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Na scenie znajdującej się na terenie Zagrody Sitarskiej zaprezentowało się sześć zespołów. Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV działający przy GOK w Łukowej zaśpiewał obrzędowe dawne łukowskie pieśni weselne. Zespół śpiewaczo-obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej, działający przy GOK w Biłgoraju, przedstawił widowisko pt. „U łubiarza”. Zespół „Czeremcha” z Gromady, działający przy GOK w Biłgoraju, zaprezentował widowisko pt. „Kiszenie kapusty”. Zespół „Zorza” z Dereźni, działający przy GOK w Biłgoraju, zobaczyć można było w przedstawieniu pt. „Poratujcie kumo”. Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, działający przy GOK w Biłgoraju, pokazał widowisko pt. „Wieczór u Kowalki”. Grupa Folklorystyczna Pokolenia-Krajka, działająca przy BCK w Biłgoraju, zaprezentowała tradycyjne biłgorajskie utwory wokalne oraz brzmienie suki biłgorajskiej.

 

Wydarzenie odbywało się pod patronatem honorowym starosty powiatu biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa oraz poseł na Sejm RP Beaty Strzałki.

Wydarzeniu towarzyszyła niesamowita sceneria. Zagroda Sitarska to obiekt obrazujący dawne tradycje sitarskie w mieście i wygląd typowej biłgorajskiej zabudowy z XVI-XIX w. Budynki pochodzą z początku XIX w. Do XX w. takie obiekty były charakterystyczne dla zabudowy miasta.   Zagroda sitarska jest jedynym uratowanym od zniszczenia dawnym domem przy ul. Nadstawnej. – Zagroda Sitarska swoim początkiem sięga roku 1810, kiedy to mieszczanin biłgorajski Andrzej Grabiński wybudował dom, a w następnych latach towarzyszące zabudowania inwentarskie. Jest to unikatowe miejsce w skali kraju, będące chlubą powiatu i miasta Biłgoraja – mówiła prowadząca wydarzenie Anna Wachowicz.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.