- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Wyruszył rajd rowerowy „Głuszcowym Szlakiem”

Sprzed budynku Nadleśnictwa Biłgoraj wystartował rajd rowerowy "Głuszcowym Szlakiem". Choć pogoda nie dopisała, uczestnicy nie poddali się i wyruszyli podziwiać przyrodę Puszczy Solskiej.

- Reklama -

Ruszyli pomimo niepogody 

Mimo niesprzyjającej aury razem z leśnikami w wydarzeniu uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. – Dla leśników, niezależnie od tego czy pada deszcz, czy jest mróz, czy świeci słońce, ważne jest to, że pracują na rzecz Lasów Państwowych, czyli na rzecz polskiego państwa. Dzisiaj również jest to bardzo wartościowa inicjatywa, propagowanie z jednej strony sportu – rajd rowerowy – a z drugiej strony informowanie, informowanie o tym, jak działają Lasy Państwowe, przybliżanie nas wszystkich do przyrody, bo mieszkając w mieście nie mamy takiego kontaktu. A to jest bardzo ważne, abyśmy widzieli to nasze dziedzictwo oraz dziedzictwo polskiej natury. Lasy Państwowe to nie tylko fundamentalny element polskiej gospodarki. Pozyskiwanie drewna jest tutaj bardzo ważne, ale mimo tego Lasy Państwowe powiększają z roku na rok areał zieleni i lasów, sadzą ok. pół miliarda drzew. Warto o tym mówić, jest to też ważny element państwa i społeczeństwa, bo to straż leśna i troska o ochronę przyrody oraz troska o zwierzęta, które zamieszkują nasze lasy – mówił podczas wydarzenia Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. – Dzisiejsza akcja jest związana z ochroną głuszca. Warto uczestniczyć w takich wydarzeniach, poznawać tę strukturę właśnie tutaj u nas w Biłgoraju w Nadleśnictwie Biłgoraj, które działa na rzecz lokalnej społeczności – podsumował wiceminister.

Gdzie prowadzi szlak głuszca?

- Reklama -

– Szlak głuszca powstał kilkanaście lat temu w ramach promocji i edukacji lokalnego społeczeństwa. Chcemy pokazać, że mamy na terenie Puszczy Solskiej jedną z nielicznych populacji głuszca. Rajd prowadzi w małej części przez tereny, gdzie występuje ten gatunek, ale w większości innymi terenami, ponieważ nie jest wskazana obecność ludzi. Szlak Głuszca przebiega przez piękne tereny puszczańskie. Dziś będziemy jechać przez Leśnictwo Wola, tam można spotkać głuszca.  W ubiegłym roku na wiosnę osobiście widziałem trzy kury głuszca. Ptaki te występują na terenie całej Puszczy Solskiej, ale generalnie szlak powstał, aby zapewnić lokalnej społeczności miejsce do aktywnego wypoczynku, do podziwiania naszych terenów, gdzie można też spotkać przeróżne zwierzęta, zachowując ciszę i spokój o odpowiedniej porze dnia – mówi Wojciech Smyk, starszy specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Biłgoraj, koordynator rajdu. – W minioną środę podczas wycieczki jednej ze szkół z Zamościa w tracie lekcji terenowej przebiegł przed nami łoś, więc dobrostan zwierzyny u nas jest olbrzymi. Szlak głuszca zapewnia między innymi możliwość podziwiania flory i fauny, bardzo ciekawych aspektów przyrodniczych. Dlatego zapraszamy zarówno na szlak głuszcowy, jak i na ścieżki spacerowe. Mamy bardzo dużo ciekawych miejsc, m.in. rezerwat Obary, gdzie możemy podziwiać zarówno głuszce, jak i żurawie. Można też nazbierać tam dużo żurawin – zachęca koordynator rajdu rowerowego „Głuszcowym Szlakiem”.

Współorganizatorem dzisiejszego wydarzenia był PTTK Oddział w Biłgoraju. O atrakcjach, jakie czekają na uczestników podczas rajdu pisaliśmy już w artykule: https://gazetabilgoraj.pl/rajd-rowerowy-szlakiem-gluszcowym-w-najblizsza-niedziele/.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.